Największe fałszerstwo walut w historii. Do USA mogło trafić nawet 100 mln dolarów

30 milionów fałszywych dolarów zostało przechwycone przez peruwiańską policję we wspólnej akcji z amerykańskimi służbami specjalnymi. To światowy rekord. Szacuje się, że ze zlikwidowanych wytwórni do USA mogło trafić nawet aż 100 mln dolarów podrobionych banknotów. Podobne rekordy na euro są dużo niższe.

Największe fałszerstwo walut w historii. Do USA mogło trafić nawet 100 mln dolarów
mmarchin/Flickr (CC BY-SA 2.0)
Jacek Frączyk

Peru jest największym na świecie producentem fałszywych dolarów. Kilka lat temu zdetronizowało zresztą Rosję na pozycji lidera w produkcji „lewych” pieniędzy.

W dotychczasowych akcjach policji w Peru zamknięto sześć fabryk, dysponujących ośmioma prasami drukarskimi, które wykorzystywały 1,6 tysiąca płytek i negatywów różnych nominałów - podaje amerykańska Secret Service, która znana jest z ochrony prezydenta, ale w ostatnich latach zajęła się też ściganiem fałszerzy dolarów.

W środę został pobity rekord. 30 milionów dolarów i 50 tysięcy euro - nigdy wcześniej nie udało się wykryć takiej ilości podrobionych pieniędzy.

- To największa akcja wykrycia nielegalnych fabryk pieniądza w peruwiańskiej historii - powiedział minister spraw wewnętrznych Carlos Basombrio. - Znaleźliśmy fałszywe dolary, euro i peruwiańską walutę. W naszej historii nie było dotąd tak wielkiej operacji - dodał, prezentując się dziennikarzom na tle przechwyconych paczek z banknotami.

Według słów ministra rozpracowywanie przestępców zajęło policji ponad dziesięć miesięcy, a w akcji brało udział aż 1,5 tysiąca policjantów oraz agenci Secret Service. Magazyn i linia produkcyjna zostały odnalezione w stolicy państwa, Limie. W operacji nazwanej kryptonimem „Operacja Wschód Słońca” aresztowano łącznie 48 osób.

Skala działalności była olbrzymia. - Szacujemy, że około 100 milionów dolarów z tych wytwórni trafiło do Stanów Zjednoczonych - powiedział Basombrio.

Poprzednio palmę pierwszeństwa dzierżyła operacja z września 2010 roku, kiedy również w Limie skonfiskowano w przylegającym do drukarni magazynie fałszywe banknoty o łącznej nominalnej wartości ponad 27 milionów dolarów. ##Dotychczasowy rekord na euro dużo niższy W skali świata fałszowane są głównie dolary, o czym świadczy porównanie dotychczasowej największej wpadki fałszerzy euro. W 2009 roku skonfiskowano nieopodal Walencji 9 mln podrabianych euro, zatrzymując 14 przestępców. Według Europolu materiały przejęte podczas operacji hiszpańskiej policji pozwoliłyby na sfałszowanie 660 milionów euro.

W Polsce rekord wykrycia produkcji fałszywek należy do trzech przestępców ze Skarżyska-Kamiennej. W 2009 roku CBŚ zlikwidowało tam w pełni wyposażoną linię produkcyjną lewych banknotów, broń i amunicję oraz 60 tysięcy podrobionych stuzłotówek (6 mln zł).

podrabianiedolarwaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)