Naruszenie kolejnej bariery podażowej: 2435 – 2442 pkt

Piątkowa sesja, za wyjątkiem końcowej fazy notowań, ponownie przebiegła pod znakiem dominacji popytu. Tym samym bykom udało się dotrzeć do kolejnej zapory podażowej Fibonacciego: 2435 – 2442 pkt.

Naruszenie kolejnej bariery podażowej: 2435 – 2442 pkt
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

15.03.2010 08:25

Obraz
© (fot. DM BZ WBK)

Piątkowa sesja, za wyjątkiem końcowej fazy notowań, ponownie przebiegła pod znakiem dominacji popytu. Tym samym bykom udało się dotrzeć do kolejnej zapory podażowej Fibonacciego: 2435 – 2442 pkt.

Jak widać na załączonym wykresie, wymieniony przedział został nawet naruszony, jednak ostatecznie piątkowe zamknięcie uplasowało się poniżej poziomu: 2435 pkt.

Czynnikiem, który w bezpośredni sposób zdeterminował końcowy przebieg sesji na GPW był niespodziewany atak podaży za oceanem. Warto nadmienić, że początek notowań w USA ułożył się po myśli byków, co oczywiście w kontekście bardzo optymistycznych danych o sprzedaży detalicznej nie stanowiło żadnego zaskoczenia. Około godziny 16.00 strona popytowa poddała się jednak presji sprzedających, a to z kolei zaowocowało bardzo silnym ruchem spadkowym.

Wszystkie rynki europejskie „dostrzegły” oczywiście ten nagły zwrot, który w przypadku indeksu S&P500 dokonał się w pobliżu styczniowego szczytu. Nie mogło zatem dziwić to, iż kontrakty na WIG20 również weszły w silną fazę ruchu spadkowego.

Ostatecznie zamknięcie – wygasającej już w najbliższy piątek – marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2417 pkt. Stanowiło to jednak i tak wzrost wartości FW20H10 w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia wynoszący: 0.71%.

Bez wątpienia piątkowa sesja miała bardzo interesujący przebieg. Strona popytowa została jednak w końcowej fazie notowań zmuszona do odwrotu. Warto w tym kontekście nadmienić, że zakres cenowy: 2435 – 2442 pkt stanowi jednocześnie dolne ograniczenie styczniowej konsolidacji (na wykresie wskazuje ją czerwona strzałka). Tym samym mamy tutaj do czynienia z pewnym potwierdzeniem oporu Fibonacciego.

Kolejną ważną kwestią, na którą powinniśmy obecnie zwrócić uwagę jest to, iż w piątek doszło na wykresie do uformowania się potencjalnej formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD. Projekcje tej struktury wypadają jednak kilka punktów ponad zakresem: 2435 – 2442 pkt. Co by nie powiedzieć, jest to bardzo harmoniczny układ, dlatego biorąc również pod uwagę przebieg końcowej fazy piątkowych notowań, zamknąłbym obecnie część długich pozycji (przypominam, że sygnał kupna obowiązuje od drugiego marca, czyli przełamania zapory podażowej: 2301 – 2306 pkt, gdzie jak pamiętamy koncentrowały się projekcje symetrycznej formacji ABCD).

W pierwszej kolejności zwróciłbym obecnie uwagę na zaporę popytową: 2404 – 2408 pkt (nie została zaznaczona na załączonym wykresie). Jej przełamanie powinno skutkować kontynuacją ruchu korekcyjnego i osobiście nie wykluczam, że w takiej sytuacji realnym wariantem pozostałby nawet test kolejnej strefy wsparcia Fibonacciego: 2376 – 2382 pkt. Tutaj jednak spodziewam się naprawdę silnej presji ze strony kupujących, gdyż dokładnie w tym właśnie rejonie cenowym (dawna zapora podażowa) koncentrują się również zniesienia wewnętrzne wygenerowane na bazie bieżącego ruchu wzrostowego. Gdyby zatem bykom nie udało się powstrzymać sprzedających w rejonie: 2376 – 2382 pkt, krótkoterminowy układ techniczny wykresu uległby pogorszeniu, a zaistniałe wyłamanie można by już potraktować jako intradayowy sygnał sprzedaży (nieco więcej o strategiach intradayowych napiszę w swoich opracowaniach online). W takiej sytuacji uprawdopodobniłby się zatem test kluczowej obecnie zapory popytowej Fibonacciego: 2343 – 2348 pkt. Inwestorzy
podejmujący swoje decyzje inwestycyjne głównie na bazie horyzontu dziennego, właśnie tutaj – czyli kilka punktów poniżej poziomu: 2343 pkt – powinni umieścić swoje zlecenie zabezpieczające dla długich pozycji.

O konsekwencjach zanegowania widocznej obecnie na wykresie FW20H10 formacji ABCD również nieco więcej napiszę w komentarzach online. W tym miejscu warto tylko przypomnieć, że z racji zmiany czasu w USA na letni – począwszy od dzisiejszej sesji do 28 marca – sesje za oceanem będą rozpoczynać się o 14.30 naszego czasu.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)