Trwa ładowanie...
d2ncof8
finanse

Nastroje konsumenckie w sierpniu polepszyły się - GfK Polonia

1.9.Warszawa (PAP) - Barometr Nastrojów Konsumenckich w sierpniu wzrósł o 5,7 pkt do poziomu -17,8 pkt, a ten wynik pozwala prognozować wzrosty w kolejnych miesiącach - wynika z...

Share
d2ncof8

1.9.Warszawa (PAP) - Barometr Nastrojów Konsumenckich w sierpniu wzrósł o 5,7 pkt do poziomu -17,8 pkt, a ten wynik pozwala prognozować wzrosty w kolejnych miesiącach - wynika z badania GfK Polonia.

"Po lipcowej korekcie i jednomiesięcznym spadku optymizmu konsumentów, w sierpniu nastąpiło kolejne mocne odbicie nastrojów i powrót do trendu wzrostowego z okresu kwiecień-czerwiec. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK wzrósł w sierpniu o 5,7 punktu i wynosi obecnie -17,8 punktu" - napisano w komunikacie.

"Sierpniowe wyniki pozwalają prognozować dalsze wzrosty wskaźnika w kolejnych miesiącach" - dodano.

d2ncof8

Z badania wynika, że poprawiły się wszystkie elementy składowe indeksu.

"Wszystkie składowe indeksu, czyli ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego, oczekiwana zmiana sytuacji ekonomicznej kraju, oczekiwana zmiana sytuacji na rynku pracy oraz ocena możliwości oszczędzania mocno polepszyły swoje notowania w sierpniu, powodując istotny wzrost syntetycznego wskaźnika nastrojów konsumenckich" - napisano w raporcie.

Najbardziej poprawiła się ocena przyszłej sytuacji gospodarczej w kraju, która w sierpniu wzrósła o 9 pkt do poziomu -9 pkt.

Ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego wzrosła o 5 punktów, osiągając poziom -2 pkt, notowany ostatnio w styczniu tego roku. Ocena przyszłej sytuacji na rynku pracy w sierpniu nieznacznie się poprawiła: po wzroście o 2 pkt obecnie wynosi -29 pkt. Autorzy raportu zwracają uwagę na wzrost wskaźnika skłonności do oszczędzania do nienotowanego dotychczas poziomu.

d2ncof8

"Wskaźnik ilustrujący skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania wzrósł w sierpniu o 7 punktów i wynosi obecnie -31 punktów. Jest to najwyższy w historii notowany poziom tego wskaźnika" - napisano.

Nastroje konsumenckie poprawiają się w całej Unii Europejskiej.

"Barometr Nastrojów Konsumenckich w całej Unii Europejskiej nadal rośnie i wynosi w obecnie -19 punktów. Jest to kolejny miesiąc wzrostu tego wskaźnika, tym razem o 0,8 punktu" - napisano w raporcie.

Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK jest zagregowanym wskaźnikiem sporządzanym na zlecenie Komisji Europejskiej, wyliczanym według niezmienionej formuły od roku 1985. (PAP)

fdu/ pam/

d2ncof8

Podziel się opinią

Share
d2ncof8
d2ncof8