Trwa ładowanie...

Nauczyciele odpowiadają ministrowi Czarnkowi. Ujawniają prawdę ws. wakatów

Minister edukacji Przemysław Czarnek szacuje, że liczba wakatów na pełny etat wynosi niecałe 7 tysięcy, co stanowi mniej niż 1 proc. ogółu nauczycieli. Z kolei strony kuratoryjne i ZNP podają, że braki są trzykrotnie większe - zauważa portalsamorzadowy.pl.

Przemysław CzarnekPrzemysław CzarnekŹródło: East News, fot: Krzysztof Radzki
dds806z
dds806z

Pensja dla początkującego nauczyciela wynosi 3690 zł brutto. Przypomnijmy, że zmienia się płaca minimalna, która wkrótce wyniesie 3600 zł brutto, co oznacza, że pensje początkujących nauczycieli będą zaledwie o 90 zł wyższe od najniższej krajowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W sklepach zarabiają więcej niż nauczyciele? "To hipokryzja"

W szkołach brakuje wykwalifikowanych nauczycieli

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wskazał, że wiele szkół ma problem z zapewnieniem kadr. W efekcie dzieci uczone są przez nauczycieli nieposiadających kwalifikacji do uczenia konkretnych przedmiotów - podaje portalsamorzadowy.pl.

dds806z

- Jeżeli brakuje nam dzisiaj, szacujemy, około 23-25 tys. nauczycieli, to znaczy, że kilkaset tysięcy uczniów albo nie ma lekcji, albo ma lekcje nie z tymi, którzy są do tego zawodu przygotowani. Powiem wprost i niech nie zabrzmi to obcesowo, ale to jest rzeczywistość, dzisiaj ministrem może być każdy, ale nie każdy potrafi nauczyć chemii - mówi Broniarz.

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, gdyby nauczyciele nie pracowali w godzinach ponadwymiarowych, okazałoby się, że w polskim systemie oświaty brakuje nawet 50-60 tys. osób.Edukacja znajduje się na bardzo ostrym zakręcie właśnie z powodu kadrowego. Jeżeli chcemy z tego zakrętu wyjść obronną ręką, to trzeba poprawić warunki nauczania, zmienić podstawę programową i radykalnie podnieść pensje nauczycieli - mówi prezes ZNP.

Zarobki nauczycieli w 2023 r.

W 2023 r. pensje nauczycieli przedstawiają się następująco: nauczyciel kontraktowy (obecnie nauczyciel początkujący) otrzymuje 3690 zł brutto, mianowany 3890 zł brutto, a dyplomowany 4550 zł brutto. To jest tak zwana podstawa wynagrodzenia. Do niej doliczane są dodatki - za wysługę lat czy za pracę w godzinach nadliczbowych.

dds806z

- Jeżeli dzisiaj nauczyciel mianowany w szkole zarabia mniej niż tzw. złota rączka zatrudniona w tej szkole od 1 września, to jest także ilustracja paradoksalnej wręcz sytuacji, z którą mamy do czynienia - mówi Broniarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dds806z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dds806z