NBP emituje nową monetę kolekcjonerską. Tak upamiętnił ważne wydarzenie
Włączenie części Górnego Śląska w granice Polski zostało upamiętnione na nowej monecie kolekcjonerskiej. Narodowy Bank Polski wyemituje ją w związku z setną rocznicą tego wydarzenia. 10-złotową srebrną monetę będzie można kupić od czwartku 9 czerwca.
08.06.2022 | aktual.: 08.06.2022 20:23
Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie ją można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP. Jej cena to 170 zł. Ma ona upamiętnić "uroczyste podpisanie w Katowicach Aktu objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej" - podaje bank centralny.
100 lat Górnego Śląska w granicach Polski
Na rewersie monety znalazła się brama triumfalna w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie), przygotowana na przyjęcie Wojska Polskiego 23 czerwca 1922 roku. Z kolei awers przedstawia granice Górnego Śląska, który w wyniku decyzji Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów w październiku 1921 roku stał się częścią II Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak przypomina NBP w komunikacie, 16 lipca 1922 roku, po niemal 600 latach, część Górnego Śląska ponownie trafiła w granice Polski. Powstało na tym terenie autonomiczne województwo śląskie ze stolicą w Katowicach. Droga do tego była jednak długa.
Po pierwszej wojnie światowej, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, kwestia przynależności Śląska miała zostać przesądzona w plebiscycie. W przeprowadzonym 20 marca 1921 r. plebiscycie za przynależnością Śląska do Polski zagłosowało 40,3 proc. uprawnionych, a do Niemiec - ponad 59 proc. Komisja Plebiscytowa zdecydowała więc o przyznaniu Niemcom prawie całego spornego obszaru. Po głosowaniu wybuchło jednak III powstanie śląskie, a jego efektem był korzystny dla Polski podział regionu.
"15 czerwca 1922 roku Komisja Międzysojusznicza poinformowała rządy Polski i Niemiec, że w ciągu miesiąca państwa powinny objąć przyznane im terytoria Górnego Śląska. Strony konfliktu dokonywały tego w kilku etapach. Na rynku w Katowicach odbyła się parada wchodzących w skład wojsk alianckich oddziałów francuskich i ich wymarsz z Katowic. Po wycofaniu oddziałów sił sprzymierzonych 20 czerwca 1922 roku, na przyznane Polsce terytoria weszły wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego" - przypomina NBP w komunikacie.
Bank centralny zaznacza też, że znajdujący się na Górnym Śląsku przemysł oraz kapitał odegrały bardzo ważną rolę w odbudowie gospodarczej II Rzeczypospolitej.
Nie zawsze obchodzi się bez kontrowersji
NBP regularnie emituje monety kolekcjonerskie. Jeden z ostatnich wypustów odbił się wyjątkowo głośnym echem. Na monecie, która upamiętnia wybitnego ekonomistę Jana Stanisława Lewińskiego, bank centralny użył czcionki łudząco podobnej do Comic Sans, zastosowanej wcześniej m.in. w popularnym memie i grach komputerowych. Wielu internautów utożsamia ją z brakiem gustu i używa jedynie w humorystycznych celach.