NBP: Firmy planują wzrost zatrudnienia, presja płacowa nadal na niskim poziomie

Warszawa, 28.01.2015 (ISBnews) - Prognozy zatrudnienia w I kw. 2015 r. uległy wyraźnej poprawie w relacji kwartalnej oraz rocznej, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w grudniu ub. r. wśród 1521 firm. Planowane podwyżki wynagrodzeń w I kw. br. nie będą znaczne.

28.01.2015 12:37

"Prognozy zatrudnienia na I kw. 2015 r. wyraźnie poprawiły się, po okresach stabilizacji w 2014 r. (dane po uwzględnieniu korekty sezonowej). Od ponad roku więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek, po ponad 5 latach przewagi redukcji zatrudnienia (wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 4,0 pkt proc. kw/kw i 4,2 pkt proc. r/r do 7,4% i jest zdecydowanie wyższy od swojej długoterminowej średniej)" - informuje NBP w raporcie.

Bank centralny podał również, że planowane podwyżki wynagrodzeń w I kw. br. nie będą znaczne - będą miały nieco większy zasięg oraz mniejszą średnią wysokość.

"Presja płacowa wzrosła, ale utrzymuje się nadal na niewysokim poziomie - jedynie ok. 8% przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych. Relacja pomiędzy wzrostem płac i wzrostem wydajności pracy w IV kw. 2014 r. była podobna jak w III kw. - nadal zdecydowanie więcej przedsiębiorstw deklaruje szybciej rosnącą wydajność niż wynagrodzenia" - czytamy w raporcie.

Perspektywy zatrudnienia wg Manpower (Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia) na I kw. 2015 r. pokazują, że Polska sytuuje się obecnie za najszybciej rozwijającymi się krajami Azji czy Brazylią, Turcją oraz USA, ale też za większością krajów europejskich. Prognozy zatrudnienia wg Manpower są jednak bardziej pesymistyczne niż wg SM NBP (tj. odnotowano niewielki spadek).

"Zwraca uwagę fakt, że firmy, które nie przewidują w I kw. br. zmian swojej sytuacji, tj. zmian kondycji, popytu, zamówień, produkcji oraz oceniają niepewność (odnośnie przyszłej sytuacji ekonomicznej) jako umiarkowaną, również informują o poprawie optymizmu prognoz zatrudnienia i przewidują wzrost zatrudnienia (na ogół w niewielkiej skali)" - podaje również bank.

W podziale według form własności poprawę prognoz zatrudnienia w ujęciu kwartalnym i wyraźny wzrost zatrudnienia odnotowały przedsiębiorstwa prywatne, zwłaszcza z przewagą kapitału zagranicznego. W firmach prywatnych krajowych planuje się również wzrost zatrudnienia, ale w mniejszej skali.

"Wśród sekcji największy optymizm prognoz zatrudnienia prezentuje przetwórstwo przemysłowe (wyraźny wzrost zatrudnienia). W podziale według przeznaczenia produkcji prognozy poprawiły się w prawie wszystkich klasach. Spadek zatrudnienia spodziewany jest jedynie w grupie firm specjalizujących się w produkcji dóbr energetycznych" - czytamy w raporcie.

Najlepsze prognozy i najwyższy wzrost zatrudnienia przewidują producenci dóbr inwestycyjnych, a także dóbr konsumpcyjnych nietrwałych. W budownictwie zanotowano zdecydowaną poprawę prognoz zatrudnienia i przewidywany jest wyraźny jego wzrost (po raz pierwszy od 2009 r.). Prognozy zatrudnienia w tym sektorze rosną systematycznie od połowy 2013 r., poza spadkiem w IV kw. 2014 r. Górnictwo kontynuuje wyraźny spadek zatrudnienia.

"Poprawa prognoz zatrudnienia nastąpi zarówno w przedsiębiorstwach dużych, jak i oraz w firmach z sektora MSP. W firmach dużych zatrudnienie będzie rosnąć szybciej. Spadek optymizmu prognoz nastąpił jednak w przedsiębiorstwach największych (2000 i więcej osób), ale zatrudnienie w nich wzrośnie" - podsumowuje bank centralny.

W grudniu 2014 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1521 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)