NBP: Należy oczekiwać przyspieszenia akcji kredytowej ze strony banków
Warszawa, 03.02.2015 (ISBnews) - W kolejnych kwartałach można spodziewać się przyspieszenia tempa wzrostu kredytów konsumpcyjnych, wynika z "Raportu o stabilności systemu finansowego. Styczeń 2015 r." Narodowego Banku Polskiego (NBP). Utrzyma się również dynamika wzrostu kredytów mieszkaniowych.
03.02.2015 11:01
Według NBP, tempo wzrostu kredytów dla sektora niefinansowego nie powoduje nierównowag zagrażających stabilności finansowej i nie stanowi jednocześnie bariery dla wzrostu gospodarczego. Kredyty dla gospodarstw domowych stanowią około 69% portfela kredytowego banków, z czego 41% to kredyty mieszkaniowe.
"Tempo wzrostu kredytów konsumpcyjnych stopniowo rośnie i na koniec września 2014 r. wyniosło 4,5%. Odwrócenie spadkowej tendencji zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych można łączyć ze złagodzeniem wymogów Rekomendacji T, które przełożyło się na stopniowe łagodzenie przez banki kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych od II kwartału 2013 r." - czytamy w raporcie.
"W kolejnych kwartałach można spodziewać się przyspieszenia tempa wzrostu kredytów konsumpcyjnych. Powinny temu sprzyjać: poprawiająca się sytuacja na rynku pracy i odbudowujący się optymizm konsumencki, jak również obniżenie stopy kredytu lombardowego" - podał również bank.
Według autorów raportu, niewykluczone, że banki będą kontynuować łagodzenie kryteriów udzielania kredytów, ponieważ dotychczasowe zmiany nie przyniosły wzrostu popytu w skali, jakiej oczekiwały.
"Po październikowej obniżce stóp procentowych można spodziewać się, że banki będą skłonne zwiększyć podaż kredytów w celu utrzymania zysków i zwrotów z kapitału na dotychczasowym poziomie. Wydaje się, że w największym stopniu może to dotyczyć kredytów konsumpcyjnych, których zyskowność kilkukrotnie przewyższa średnią zyskowność innych rodzajów kredytów" - czytamy w raporcie.
W najbliższej przyszłości można spodziewać się utrzymania wzrostu kredytów mieszkaniowych w tempie zbliżonym do obecnego.
"Czynnikiem wspierającym wzrost, poza oczekiwaną poprawą na rynku pracy, będzie stabilizacja cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych, co wraz z niskimi stopami procentowymi będzie podnosić dostępność kredytową mieszkań, obecnie najwyższą od 2007 r." - czytamy dalej w raporcie.
NBP podkreśla, że stopniowe obniżanie maksymalnego poziomu LtV do 80% w 2017 r. w długim okresie będzie ograniczać dostępność kredytu mieszkaniowego, ale z drugiej strony do 2017 r. może skutkować wzrostem popytu ze strony klientów niedysponujących odpowiednimi oszczędnościami, szczególnie pod koniec lat kalendarzowych, gdy kończą się poszczególne okresy przejściowe dla maksymalnego poziomu LtV.
"W horyzoncie rocznym tempo wzrostu kredytu dla przedsiębiorstw powinno ustabilizować się lub nieco przyśpieszyć" - informuje bank w raporcie.
(ISBnews)