Trwa ładowanie...

NBP. Nowy banknot o nominale 19 złotych. Przedstawia portret znanego Polaka

Nowy banknot o charakterze kolekcjonerskim powstał z okazji 100-lecia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - informuje Narodowy Bank Polski. Na przedzie banknotu o nominale 19 złotych umieszczono portret Ignacego Jana Paderewskiego.

NBP. Nowy banknot o nominale 19 złotych. Przedstawia portret znanego PolakaŹródło: WP.PL, fot: Jacek Bereźnicki
d23i5i5
d23i5i5

NBP. Nowy banknot o nominale 19 złotych. Setna rocznica powstania PWPW

Banknot powstał w okazji setnej rocznicy powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją banknotów, dokumentów, druków zabezpieczonych i systemów IT. PWPW znajduje się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa.

Na przedniej stronie banknotu umieszczony został portret Ignacego Jana Paderewskiego, który jako patron w szczególny sposób związany jest z historią PWPW. Obok napisu "niepodległa" zaprezentowany został stylizowany wizerunek Orderu Orła Białego.

Oglądaj: NBP. Prof. Orłowski: "Jest ryzyko, że sympatie polityczne w NBP przeważą nad racjonalnością"

Na banknocie umieszczono również datę, 25 stycznia 2019 r., kiedy to przypada 100. rocznica powstania PWPW. Sam banknot został wyprodukowany w liczbie 55 tys. sztuk i ma kosztować 95 złotych.

d23i5i5

NBP. Nowy banknot o nominale 19 złotych. Znaczenie Paderewskiego dla historii Polski

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu, jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. Urodził się 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu, w ówczesnym zaborze rosyjskim.

Od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Po wybuchu II wojny światowej, mimo podeszłego wieku, objął przewodnictwo powstałej w grudniu 1939 roku we Francji Rady Narodowej RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23i5i5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23i5i5