NBP powinien rozważyć wprowadzenie na stałe 3‑miesięcznych transakcji repo - ACI Polska

05.03. Warszawa (PAP) - NBP powinien rozważyć wprowadzenie na stałe do kalendarza operacji otwartego rynku 3-miesięcznych transakcji repo - uważa Stowarzyszenie Rynków Finansowych...

05.03.2012 | aktual.: 05.03.2012 13:38

05.03. Warszawa (PAP) - NBP powinien rozważyć wprowadzenie na stałe do kalendarza operacji otwartego rynku 3-miesięcznych transakcji repo - uważa Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska.

"Przedstawiciele ACI po raz kolejny zasugerowali, że NBP powinien rozważyć wprowadzenie na stałe do kalendarza operacji otwartego rynku, 3 - miesięczne transakcje repo. Abstrahując od bieżącego popytu ze strony rynku taka operacja mogłaby działać dwutorowo - ustaliłaby i utrwaliła cenę 3 - miesięcznego depozytu międzybankowego (a w ślad za tym WIBOR)
, a dodatkowo mogłaby stymulować i upłynniać rynek. Banki mogłyby uwalniać swoje aktywa i redystrybuować środki z repo na rynku" - napisano w notatce Stowarzyszenia Rynków Finansowych ACI Polska po spotkaniu z wiceprezesem NBP Witoldem Kozińskim w dniu 24 lutego 2012 roku.

ACI podało, że głównym tematem spotkania była sytuacja na krajowym rynku finansowym ze szczególnym uwzględnieniem zachowywania się stawki WIBOR.

"Pan prezes zapewnił zarząd ACI, że NBP nie pracuje nad przygotowaniem stawek konkurencyjnych do WIBORU. Ponadto podkreślił, że zbierane przez NBP dane mają jedynie charakter zarządczy, natomiast nie ma zastrzeżeń, co do potrzeby utrzymania stawki WIBOR. W komunikacie opublikowanym po spotkaniu NBP poinformował, że celem NBP jest uzyskanie informacji o cenie i przepływach pieniądza dla celów związanych wyłącznie z prowadzeniem polityki pieniężnej. Ponadto NBP chce śledzić zmiany WIBORU w odniesieniu do przeprowadzanych przez rynek transakcji" - napisano w notatce.

"W czasie spotkania poruszona została również promowana przez Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową koncepcja stworzenia Systemu Monitoringu Rynku, który publikowałby stawkę będącą zagregowaną średnią ceną negocjowanych depozytów klientowskich. Przedstawiciele NBP zgodzili się z argumentami ACI, że taka ewentualna stawka nie może w zastąpić WIBOR-u. NBP podkreślił, iż nie patronuje powstaniu takiej stawki" - dodano.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansestopybanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)