Trwa ładowanie...
d1w71ci
21-07-2014 10:04

NBP: Przedsiębiorcy - w tym eksporterzy - oczekują dalszej poprawy koniunktury

Warszawa, 21.07.2014 (ISBnews) - Respondenci z sektora przedsiębiorstw niefinansowych raportowali niewielką poprawę własnej kondycji w II kw. br., jak też wyraźną poprawę sytuacji gospodarczej w kraju oraz jej perspektyw na kolejny rok, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1340 firm.

d1w71ci
d1w71ci

"Szybszemu wzrostowi powinna sprzyjać wyższa aktywność inwestycyjna oraz relatywnie wysoka rentowność firm, zwłaszcza sprzedających na rynkach zagranicznych. Do czynników stabilizujących wzrost można zaliczyć nierosnące tempo wzrostu sprzedaży i niezbyt silną poprawę sytuacji na rynku pracy" - czytamy w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w II kw. 2014 r. oraz prognoz na III kw. 2014 r."

NBP stwierdza, że pomimo pewnych problemów, w tym zwłaszcza spadku eksportu na rynki rosyjski i ukraiński, sytuacja popytowa przedsiębiorstw stopniowo się poprawia. Świadczy o tym zarówno osłabienie bariery popytowej, jak i wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych.

"Większość badanych branż i klas deklaruje, że znalezienie odbiorcy sprawia coraz mniej problemów; takie opinie wyraziły również firmy budowlane. Perspektywy wzrostu sprzedaży na najbliższe miesiące są relatywnie dobre, o czym świadczą wysokie poziomy wskaźników, widać jednak ich stabilizowanie się, co może oznaczać wyhamowanie tempa wzrostu" - czytamy dalej.

Również eksporterzy nie oczekują dalszego przyspieszenia dynamiki sprzedaży, zwraca uwagę bank centralny.

d1w71ci

Takim przewidywaniom towarzyszy jednak wyraźny wzrost wskaźnika nowych umów eksportowych. Ta swoista niespójność może wynikać z pozyskiwania przez firmy mniejszych (co do wartości sprzedaży) rynków zbytu, np. w Afryce lub Azji. Warto podkreślić, że sytuacja eksporterów pozostała wyraźnie lepsza niż firm sprzedających wyłącznie w kraju, a kryzys rosyjsko-ukraiński nie wpłynął znacząco na poziom sprzedaży i kondycję firm obecnych na tych rynkach" - napisano w dokumencie.

NBP tłumaczy, że odporność przedsiębiorstw na spadki eksportu do Rosji i na Ukrainę wynika m.in. z mechanizmu selekcji. Po 1998 r. eksportują tam bowiem firmy silniejsze i większe, sprzedające również w wielu innych krajach, a zatem z bardziej zdywersyfikowaną sprzedażą.

"Z tego powodu firmy te odznaczają się nieco lepszymi wynikami i prognozami niż pozostałe przedsiębiorstwa w próbie, co wskazuje na umiarkowaną skalę problemów związanych z kryzysem rosyjsko-ukraińskim i potwierdza stosunkowo niewielkie zaangażowanie tych przedsiębiorstw w eksport na te rynki" - konkluduje bank centralny.

Wskaźnik Bieżącej Oceny Sytuacji Ekonomicznej (BOSE) wzrósł w II kw. 2014 r. o 4,7 pkt proc. kw/kw i o 8,3 pkt proc. r/r i przekroczył poziom swojej długookresowej średniej. Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało ponad 75% firm, wobec 73% w poprzednim kwartale, podano także w raporcie.

Z kolei Wskaźnik Prognoz Sytuacji Ekonomicznej (WPSE) pozbawiony wahań sezonowych wzrósł 1,1 pkt proc. kw/kw i o 2,2 pkt proc. r/r, przyjmując wartość nieco niższą niż jego długookresowa średnia.

(ISBnews)

d1w71ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w71ci