Trwa ładowanie...
d43uybf
15-09-2014 12:49

NBP: Udział kredytów w zakupie mieszkań na rynku pierwotnym spadł do 36% w I kw.

Warszawa, 15.09.2014 (ISBnews) - Udział kredytów w finansowaniu zakupów mieszkań deweloperskich w największych miastach wyniósł ok. 50% w 2013 r., a w I kw. 2014 r. spadł do 36%, wynika z "Raportu o sytuacji na rynkach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2013 r.", przygotowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP).

d43uybf
d43uybf

"Długookresowy udział kredytów w finansowaniu zakupów mieszkań deweloperskich na obszarach największych miast można szacować na około 50% (w I kw. 2014 spadł do ok. 36%)" - czytamy w raporcie.

W 2013 r. deweloperzy wobec wcześniejszych problemów ze sprzedażą gotowych lokali w istotny sposób ograniczali rozpoczynanie nowych projektów. Jednocześnie dostosowywali metraż powierzchni użytkowej nowej oferty mieszkań do możliwości nabywczych klientów. Oznacza to, że mieli w ofercie więcej mieszkań do 50 m2, które były przede wszystkim poszukiwane przez nabywców.

"Rynek pierwotny (mieszkań deweloperskich) w największych miastach praktycznie powrócił do stanu równowagi po sześciu latach nadwyżki podaży mieszkań nad popytem na nie. Wskazuje na to m. in. spadek poniżej czterech kwartałów przeciętnego czasu wyprzedaży bieżącej oferty rynkowej mieszkań. Tak długi okres dochodzenia do równowagi spowodowany był przede wszystkim skalą napięć z lat 2006 - 2008, na co dodatkowo nałożyło się oddziaływaniem niektórych regulacji. Mieszkania deweloperskie są obecnie dopasowane do możliwości nabywczych klientów, co oznacza, że w ich strukturze dominują mieszkania małe" - czytamy dalej w raporcie.

Według NBP, sektor deweloperski w I kw. 2014 r. znajdował się w fazie ożywienia i jego dalszy rozwój związany będzie z sytuacją makroekonomiczną gospodarki. Brak jest dysproporcji cenowych, które groziłyby załamaniem cen, a w konsekwencji załamaniem produkcji i podwyższonymi stratami banków udzielających kredytów mieszkaniowych.

d43uybf

"Produkcja mieszkań była opłacalna co zachęca deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. Firmy deweloperskie są dobrze skapitalizowane (kapitały własne to około 40% sumy bilansowej firm), mają niezbędne doświadczenie związane z pokonywaniem barier biurokratycznych oraz posiadają liczne tereny budowlane. Również udzielanie kredytów mieszkaniowych jest opłacalne dla banków. Zatrzymany też został proces kumulacji ryzyka związanego z kredytami walutowymi" - czytamy w materiale.

Według banku centralnego, na podstawie porównań międzynarodowych można oceniać, że zasób mieszkaniowy jest adekwatny do poziomu PKB.

W 2013 r. oddano do użytku o 6,8 tys. mieszkań mniej niż w poprzednim roku, niemniej jednak liczba mieszkań oddanych jest nadal wysoka. Liczba nowo wydanych pozwoleń na budowę mieszkań oraz liczba rozpoczętych inwestycji były najniższe od 2006 r. W II półroczu 2013 r. liczba rozpoczętych inwestycji przewyższyła poziom odnotowany w tym samym okresie 2012 r.

(ISBnews)

d43uybf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43uybf