Trwa ładowanie...
d2rldpl
20-04-2015 10:43

NBP: W II kw. przedsiębiorstwa oczekują niższego wzrostu eksportu kw/kw

Warszawa, 20.04.2015 (ISBnews) - Prognozy eksportu kształtują się na niskich historycznie poziomach, a w II kw. przedsiębiorstwa oczekują nawet mniejszego co do skali wzrostu sprzedaży zagranicznej, niż w I kw br., wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w marcu br. wśród 1567 firm.

d2rldpl
d2rldpl

NBP podkreślił, że w ciągu ostatnich kwartałów przedsiębiorstwa skoncentrowane na eksporcie z coraz większym optymizmem oceniały swoją sytuację. Dobra pozostała również sytuacja firm handlujących na rynkach rosyjskim i ukraińskim, czemu pomagała zdywersyfikowana sprzedaż. W najbliższym czasie eksporterom sprzyjać powinna ponadto oczekiwana poprawa kondycji w strefie euro.

"Jednak mimo tych pozytywnych czynników prognozy eksportu kształtują się na niskich historycznie poziomach, a w II kw. przedsiębiorstwa oczekują nawet mniejszego co do skali wzrostu sprzedaży zagranicznej, niż w I kw. Wydaje się, że po wybuchu kryzysu finansowego, a być może również ze względu na przeciągający się konflikt rosyjsko-ukraiński, przedsiębiorstwa ze zwiększoną ostrożnością formułują oczekiwania co do możliwości dalszego rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych" - czytamy w raporcie.

Pogorszenie opłacalności sprzedaży eksportowej, choć nie zmieniło przy tym zasadniczo sytuacji eksporterów - próg opłacalności sprzedaży znajduje się bowiem na dość odległym od obecnego poziomie i eksport nadal przynosi relatywnie wysokie zyski, mogło być dodatkowym czynnikiem wpływającym ujemnie na optymizm prognoz eksportu, zaznaczył bank centralny.

Zagrożeniem dla opłacalności eksportu może być równoczesne wystąpienie w I kw. br. dwóch zjawisk: silnego umocnienia złotego względem euro o podobnej skali do tego, które miało miejsce w połowie 2012 r. oraz jeszcze silniejszego osłabienia złotego względem dolara o podobnej skali do tego, które miało miejsce w 2011 r.

d2rldpl

"Nałożenie się na siebie osłabienia złotego względem dolara oraz umocnienia złotego względem euro może mieć negatywny wpływ, szczególnie na te przedsiębiorstwa, w których duża część importu (np. zakup surowców) jest rozliczana w dolarze, a eksportu - w euro. Stwarza to zagrożenie, że niektóre przedsiębiorstwa mogą nie być w stanie przełożyć tak silnego umocnienia dolara na odbiorców finalnych (szczególnie w krótkim horyzoncie czasowym), co przy równoczesnej presji wywołanej aprecjacją złotego względem euro może skutkować gwałtownym spadkiem opłacalności eksportu" - czytamy także.

W marcu br. w Szybkim Monitoringu NBP (SM) wzięło udział 1567 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego, reprezentujące wszystkie sekcje PKD, poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

(ISBnews)

d2rldpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rldpl