NBP: w trzecim kwartale 2022 r. inflacja na poziomie 12 proc. Niższy wzrost PKB
Wysoki poziom inflacji wzrośnie i osiągnie 12,1 proc. rok do roku w trzecim kwartale 2022 r. — ocenia NBP w opublikowanym w piątek raporcie o inflacji. W raporcie czytamy także, że inflacja konsumencka w 2022 r. wyniesie 10,8 proc. Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,4 proc. W poprzedniej projekcji ten wzrost prognozowany był na 4,9 proc.
Tekst jest aktualizowany.
Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła raport, w którym opisuje prognozy dotyczące wzrostu cen w Polsce.
"W warunkach dynamicznego wzrostu cen surowców energetycznych na rynkach światowych, w wyniku sankcji nałożonych na Rosję, obserwowany obecnie wysoki poziom inflacji wzrośnie w najbliższych kwartałach, osiągając 12,1 proc. rok do roku w III kwartale bieżącego roku" — czytamy w raporcie.
Ceny surowców, żywności, gazu i ropy napędzają inflację
Wśród czynników, które NBP wskazał jako napędzające inflację, są ceny surowców energetycznych, takich jak gaz, ropa naftowa i węgiel, ceny żywności, które rosną z powodu zakłóceń w dostawach z Rosji i Ukrainy oraz ze względu na wzrost cen nawozów, a także z powodu zerwania łańcuchów dostaw.
Te czynniki negatywnie wpływały na gospodarkę światową jeszcze w okresie wychodzenia świata z pandemii, a rosyjska napaść na Ukrainę tylko je wzmocniła. Dodatkowym czynnikiem, który dotyka m.in. Polskę, jest wzrost awersji do ryzyka, oznaczający odpływ inwestorów z polskiego rynku, co powoduje osłabienie naszej waluty.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
Imperatory WP 2021
Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,4 proc. - wynika z opublikowanego w piątek przez NBP raportu o inflacji. W poprzedniej projekcji ten wzrost prognozowany był na 4,9 proc.
Jeszcze mocniejsza zmiana prognoz wzrostu PKB widoczna jest dla roku 2023. W poprzednim raporcie o inflacji, z listopada 2021 r., prognozowano wzrost PKB w 2023 r. na 4,9 proc., zaś w obecnym mówi się o wzroście na poziomie 3 proc.
"Po okresie silnej odbudowy aktywności gospodarczej w 2021 r., w horyzoncie projekcji wzrośnie oddziaływanie czynników ograniczających tempo wzrostu PKB, które w rezultacie ulegnie wyhamowaniu" – czytamy w opublikowanym w piątek raporcie.
Z kolei w roku 2024 wzrost PKB ma wynieść 2,7 proc.