Trwa ładowanie...
d3oy1fr

NBP wesprze ukraiński bank centralny w stabilizowaniu finansów Ukrainy (aktl.)

#
dochodzą kolejne wypowiedzi prezesa NBP
#

Share
d3oy1fr

22.12. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski (NBP) i Narodowy Bank Ukrainy (NBU) podpisały umowę o otwarciu tzw. linii swapowej na parze walutowej złoty/hrywna - poinformowali we wtorek szefowie obu banków centralnych Marek Belka i Valeria Gontareva.

Umowa dotyczy transakcji swapowych do kwoty 4 mld zł.

Swap walutowy to umowa, w której dwie strony postanawiają wymienić między sobą określone kwoty wraz z należnymi odsetkami w różnych walutach, po kursie zbliżonym do rynkowego. W ciągu obowiązywania umowy dochodzi do wymiany należnych odsetek w obu walutach.

d3oy1fr

Jak powiedział Marek Belka, umowa ma służyć wsparciu działań podejmowanych przez NBU na rzecz stabilizacji systemu finansowego Ukrainy. Dodał, że NBP dołącza tym samym do grona banków centralnych i instytucji finansowych wspierających ukraiński program reform.

Gubernator NBU Valeria Gontareva zaznaczyła, że środki uzyskane w ramach umowy swapowej zostaną wykorzystane do zasilenia rezerw międzynarodowych Ukrainy. Ich wartość - dodała - już podwoiła się od początku 2015 dzięki pomocy międzynarodowych partnerów Ukrainy.

Belka mówił również, że ta umowa swapowa powinna zwiększyć zaufanie dla gospodarki ukraińskiej, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia zawirowań na rynkach finansowych Ukrainy, które mogłyby mieć negatywne skutki dla całego regionu. "Stabilność Ukrainy jest dla nas absolutnie kluczowa, także dla naszego systemu gospodarczego" - powiedział prezes NBP.

Dodał, że o ile Polska była przez lata "importerem stabilności", to teraz jest jej eksporterem.

d3oy1fr

Tłumacząc zasady umowy zaznaczył, że "w gruncie rzeczy myśmy zaproponowali (Ukrainie - PAP) nasz rynek i pozycję złotego na rynku międzynarodowym, co stanowi dla polskiego złotego i Polski wielka nobilitację". "W międzynarodowej społeczności finansowej już się o tym mówi jako o przykładzie dojrzewania naszego kraju w międzynarodowej gospodarce" - mówił Belka.

Przyznał, że umowa może uaktywnić handel polsko-ukraiński w złotych, ale też pomóc polskim przedsiębiorcom, bo Polska dzięki tej umowie będzie miała otwarte konto w hrywnach. "Będziemy mówiąc krótko trzymać te hrywny, ale powstaje pytanie, czy te pieniądze będzie można w przyszłości uruchomić, np. na zakup ukraińskich towarów przez polskich przedsiębiorców" - powiedział prezes NBP.

d3oy1fr

Podziel się opinią

Share
d3oy1fr
d3oy1fr