Negatywna tendencja na rynku. Jest trudniej znaleźć pracę
W maju ponownie spadła liczba ofert pracy, co potwierdza negatywną tendencję trwającą już 12 miesiąc - wynika z Barometru Ofert Pracy. Są jednak zawody, gdzie sytuacja zaczyna się poprawiać.
16.06.2023 13:11
Barometr Ofert Pracy wskazuje na spadek liczby ogłoszeń o pracę publikowanych w internecie. W maju 2023 r. wskaźnik spadł do 299,9 pkt wobec 302,7 pkt w kwietniu. Natomiast w maju 2022 r. wskaźnik wynosił 424,4 pkt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z Barometrem, w maju, po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, liczba ofert pracy w stosunku do kwietnia zmalała w większości województw. Największe spadki obserwowano w woj. świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubuskim, a niewielki wzrost wystąpił w woj. mazowieckim oraz pomorskim.
Choć skala redukcji ofert pracy nie była duża, spadek stanowi kolejne potwierdzenie negatywnej tendencji na rynku wakatów, trwającej już 12 miesiąc. Co więcej Barometr spadł poniżej 300 punktów, co ostatnio miało miejsce w sierpniu 2021 r. W stosunku do sytuacji przed rokiem wskaźnik zmniejszył się już o ok. 30 proc. – zauważono w raporcie.
Pracodawcy wstrzymują poszukiwanie pracowników i skupiają się na optymalizacji kosztów prowadzenia działalności.
W maju zaobserwowano spadek ofert pracy w wielu branżach
Szczególnie widoczny spadek ofert występuje w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych, zwłaszcza w obszarach IT, badań i rozwoju oraz handlu internetowego. Ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych przybyło jedynie dla pracowników budowlanki.
W branży medialnej również brakuje ogłoszeń o pracę w stosunku do poprzedniego roku i liczby wakatów sprzed pandemii.
W zawodach usługowych w maju ogłoszeń o pracę było nieco więcej niż przed miesiącem. Na wyróżnienie zasługuje szczególnie branża turystyczna, która jako jedyna zwiększa w bieżącym roku liczbę ofert pracy – poinformowano w raporcie.
Zgodnie z barometrem, w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych w maju nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło jedynie dla zawodów związanych z bankowością, obsługą klientów, sprzedażą i handlem oraz fotografią i grafiką.
Dlaczego brakuje nowych ofert?
Największą barierą na drodze wznawiania rekrutacji pozostaje sytuacja makroekonomiczna w kraju i na świecie oraz wysoki stopień nieprzewidywalności ze względu na napiętą sytuację geopolityczną.
Z kolei przedsiębiorcy borykają się z takimi czynnikami jak: spadek produkcji krajowej i konsumpcji detalicznej, wysoką stopę inflacji oraz niewystarczająco szybki proces dezinflacji, wtórne efekty szoków energetycznych, zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, presję płacową oraz zmęczenie gospodarki ogromną polityką stymulacyjną.