Trwa ładowanie...
d1y1yes
d1y1yes

Nie będzie kolejnych podwyżek cen węgla dla energetyki

Kompania Węglowa nie podniesie już cen węgla dla energetyki do końca 2008 roku. Nie dotyczy to jednak dodatkowych ilości węgla, kupowanych poza zawartymi długoterminowymi umowami - uważa Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.
Share
d1y1yes

_ W tym roku cena dla energetyki już się nie zmieni, po wynegocjowanej podwyżce o 11 proc., nie zamierzamy nic zmieniać _ - powiedział w rozmowie z PAP Madej.

Kompania Węglowa jest największym producentem węgla energetycznego w Polsce, w tym roku dostarczy odbiorcom ok. 22 mln ton surowca. Średnioroczna podwyżka cen węgla dla energetyki w 2008 roku wyniesie 11 proc.

W rozmowie z PAP z marca tego roku Madej podkreślił, że wynegocjowane ceny dotyczą kontraktów długoterminowych, jeśli energetyka zechce dokupić dodatkowe ilości węgla, musi liczyć się z tym, że ceny będą negocjowane na podstawie cen, obowiązujących w eksporcie morskim, gdzie ich wysokość dyktuje rynek.

d1y1yes

_ Węgiel należy kontraktować odpowiednio wcześniej, my robimy to od początku roku. Cena dla dodatkowych ilości nie musi być taka, jak w kontrakcie długoterminowym _ - dodał Madej.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia 63,6 tys. osób w 16 kopalniach, skupionych w 4 centrach wydobywczych. Jej roczna zdolność wydobywcza to 47 mln ton węgla, co stanowi ponad 50 proc. całkowitego wydobycia węgla w Polsce, w planach ma zwiększenie wydobycia w 2011 roku do ok. 50 mln ton.

d1y1yes

Podziel się opinią

Share
d1y1yes
d1y1yes