Nie będzie strażaków w każdej firmie
Do Sejmu trafiły aż trzy nowelizacje kodeksu pracy, które likwidują obowiązek zatrudnienia strażaka nawet w jednoosobowej firmie.
Przewidują one zmianę przepisów, które weszły w życie 18 stycznia tego roku. Niefortunna nowelizacja kodeksu pracy spowodowała obowiązek zatrudnienia w każdej firmie strażaka, który miałby, na nowych zasadach, zająć się ochroną przeciwpożarową.
Absurdalność tego przepisu, który postawił wszystkich przedsiębiorców przed dylematem: ponieść koszty zatrudnienia nowego pracownika czy narażać się na karę Państwowej Inspekcji Pracy, spowodowała konieczność jego szybkiej nowelizacji.
Jeszcze przed wejściem kontrowersyjnej nowelizacji w życie minister pracy i polityki społecznej wysłała propozycję jej zmiany do sejmowej komisji “Przyjazne państwo”. Oprócz tego w Sejmie pojawiły się dwa inne projekty nowelizacji niefortunnego przepisu. Zostały przygotowane przez posłów PiS i Lewicy.
Wszystkie trzy projekty przewidują zmianę treści art. 2091 § 1 pkt 2 lit. b kodeksu pracy (po zmianach z 18 stycznia) przez zastąpienie sformułowania “wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników” słowami “wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników”. Z tego przepisu ma też zniknąć odesłanie do ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Rządowo-komisyjny projekt przewiduje ponadto zmiany w art. 2071 k.p., które mają dostosować jego treść do nowego brzmienia art. 2091 k. p. To uwolni firmy od obowiązku brania na etat strażaka.
Zgodnie z komunikatem głównego inspektora pracy inspektorzy kontrolujący przestrzeganie prawa pracy w firmach do czasu zmiany tych przepisów nie będą karali przedsiębiorców za niewypełnienie wynikających z nich obowiązków. Ograniczą się jedynie do działań informacyjnych.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy przedsiębiorcy mogą się spodziewać ich zmiany. —mrz