Nie dostałeś paragonu? Nie tylko przedsiębiorca może mieć kłopoty

Wydawanie paragonów fiskalnych to obowiązek sprzedawców, którego zlekceważenie może skutkować bardzo wysoką karą. Paragony są nie tylko dowodem zakupu, ale także potwierdzeniem uczciwości podatkowej. Klienci powinni je zachowywać, inaczej też mogą napytać sobie kłopotów

Brak paragonu to zagrożenie wysoką grzywną
Brak paragonu to zagrożenie wysoką grzywną
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

Podczas zakupów klienci powinni zwracać uwagę na wydawanie paragonów fiskalnych. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl brak paragonu może skutkować karą dla sprzedawcy sięgającą nawet ponad 80 tys. zł. Paragony są dowodem na to, że podatek trafił do budżetu państwa, a sprzedawca prowadzi działalność zgodnie z prawem.

Bez paragonu klient może mieć trudniej

Ale sami możemy mieć kłopoty z powodu braku paragonu. Dlatego warto dbać, a by sprzedawcy zgodnie z prawem nam je wydawali. Paragony fiskalne, dostępne zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, są istotne dla klientów.

Ułatwiają one proces reklamacji i pozwalają na sprawdzenie, ile z wydanych pieniędzy stanowi podatek. Dla przedsiębiorców wydawanie paragonów to sposób na budowanie wiarygodności i wspieranie uczciwej konkurencji.

Przepisy jasno określają obowiązek wydawania paragonów przez sprzedawców. Niewydanie paragonu może być uznane za przestępstwo skarbowe, karane grzywną do 180 stawek dziennych. Klienci nie są karani za pozostawienie paragonu, ale może to prowadzić do nadużyć, takich jak nieuprawnione zwroty towarów.

Gdzie wyrzucić niepotrzebny paragon?

Wiele osób błędnie zakłada, że paragony powinny trafiać do pojemnika przeznaczonego na papier. Z ankiety przeprowadzonej w 2023 r. na zlecenie Instytutu ESG wynika, że aż 58 proc. respondentów odpowiedziało, że wrzuca je właśnie do niebieskiego pojemnika.

Warto jednak wiedzieć, że paragony są drukowane na papierze termicznym, który nie nadaje się do recyklingu. Powierzchnia paragonów pokryta jest substancjami chemicznymi, które pod wpływem ciepła umożliwiają drukowanie tekstu lub grafiki. Wrzucenie ich do pojemnika na papier mogłoby zanieczyścić całą partię surowca.

Według informacji umieszczonych na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, paragony powinny trafiać do czarnego pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane.

Do czarnego pojemnika powinny trafiać także trafić m.in. resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt.

Źródło artykułu:WP Finanse
wiadomościgospodarkazakupy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)