Trwa ładowanie...

Nie ma pieniędzy z UE na przedszkola!

W ośmiu województwach skończyły się unijne pieniądze na zakładanie przedszkoli. W pozostałych do dna worka z kasą z Unii Europejskiej jest już naprawdę blisko - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Większość dzieci nie ma szans na przedszkole
Większość dzieci nie ma szans na przedszkoleŹródło: Jupiterimages
dnhf2gs

W zeszłym roku w całej Polsce powstało 500 punktów i 1700 oddziałów przedszkolnych.

Do przedszkoli chodzi już 57,5 proc. dzieci. A wszystko dzięki pieniądzom z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W latach 2007-2013 Polska miała do wykorzystania - na tworzenie nowych punktów - 900 mln zł. Większość została już wykorzystana!

dnhf2gs

Potrzeby samorządów były znacznie większe. W połowie regionów nie będzie już nowych konkursów. Wójtowie i burmistrzowie, którzy dopiero dziś chcieli by skorzystać z unijnych środków mogą mieć z tym problem.

W skali całego kraju wykorzystano już 65 proc. środków. Jednak np. podkarpackie wykorzystało już całą swoją pulę - 57 mln zł.W 2010 roku ostatnie konkursy zostały zorganizowane w łódzkim, lubelskim, kujawsko-pomorskim.

W przyszłym roku kasa skończy się w świętokrzyskim i w Małopolsce. W większości pozostałych województw została mniej niż połowa środków.

A następnych nie będzie aż do 2014 roku. A pieniądze z Unii Europejskiej bardzo pomagały zakładać nowe punkty. Bez tego wiele samorządów nie byłoby wstanie udźwignąć kosztów inwestycje. Dzięki tym pieniądzom rodzice mogli też liczyć na niższe opłaty.

JK - wp.pl / Dziennik Gazeta Prawna

dnhf2gs

Podziel się opinią

Share
dnhf2gs
dnhf2gs