Trwa ładowanie...
eurostat
03-07-2007 13:10

Nie mamy już najwyższego bezrobocia w UE!

Po raz pierwszy od wstąpienia do Unii Europejskiej Polska nie ma najwyższego poziomu bezrobocia wśród krajów Wspólnoty. Jak wynika z badań Eurostatu, bez pracy w naszym kraju było w maju 10,5 proc. obywateli. Niewiele wyższe bezrobocie zanotowano na Słowacji.

Nie mamy już najwyższego bezrobocia w UE!Źródło: WP.PL
d2vqrd6
d2vqrd6

Polska nie ma już najwyższego bezrobocia w Unii Europejskiej. Biuro statystyczne Eurostat podało, że najgorszy wynik we Wspólnocie pod tym względem ma Słowacja, gdzie w maju bez pracy było 10,8 procent obywateli. W Polsce bezrobocie jest nieco mniejsze i wynosi 10 i pół procent.

Według danych unijnego urzędu statystycznego (który stosuje nieco inną metodologię niż polskie władze) w Polsce bezrobocie wyniosło w maju 10,5 proc., na Słowacji zaś - 10,8 proc.

Co więcej, uważna lektura najnowszego raportu pokazuje, że bezrobocie było na Słowacji wyższe niż w Polsce już w listopadzie 2006 roku. Dlaczego zatem dotychczas to Polska była na końcu unijnych statystyk i dopiero teraz Eurostat ogłasza, że jest pod względem bezrobocia nieco lepsza niż Słowacja? Ponieważ Eurostat uwzględnił w swoim raporcie dotyczącym maja 2007 najnowsze dane o rynku pracy w niektórych krajach członkowskich i skorygował podawane poprzednio informacje.

Wiadomo więc, że w listopadzie zeszłego roku bezrobocie wyniosło na Słowacji 12,4 proc., w Polsce zaś - 12,3 proc. W grudniu w obu krajach wyniosło po 12 proc. W styczniu znowu w Polsce było niższe (11,3 proc., a na Słowacji 11,4). W lutym wyniosło odpowiednio 11 i 11,3 proc., w marcu 10,6 i 11,1 proc., a w kwietniu 10,7 i 10,8 proc.

d2vqrd6

Komisja Europejska cieszy się z poprawy sytuacji w Polsce, bowiem rok wcześniej bezrobocie sięgało 14,2 proc. "Poczyniono kroki w dobrym kierunku, które doprowadziły m.in. do tego, że miejsce na rynku pracy znalazły osoby młode i najstarsze. Ale wciąż jest wiele do zrobienia" - powiedziała odpowiadająca za sprawy pracy rzeczniczka KE Katharina von Schnurbein.

Bezrobocie w UE jako całości, a także w strefie euro, spadło w maju do 7 proc. Najniższe było w Holandii (3,2 proc.), Danii (3,3 proc.) i Irlandii (4,1 proc.).

Według polskich danych, bezrobocie wynosi 13 proc.; zarejestrowanych bezrobotnych jest 1,985 mln. (IAR/PAP)

d2vqrd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqrd6