Nie możesz znaleźć pracy? Oto powody

Nie tylko brak zawodowego doświadczenia, mały staż pracy, nieznajomość języków obcych, czy po prostu pech sprawia, że nie możesz znaleźć pracy. Jak dowodzi careerealism.com. są też przyczyny, które sprawiają, że pracodawca nie będzie chciał zatrudnić właśnie ciebie

Nie możesz znaleźć pracy? Oto powody
Źródło zdjęć: © © FotolEdhar - Fotolia.com

.

Nie budujesz sieci kontaktów

Rozwijaj sieć kontaktów. Rekomendacje innych dają większą gwarancje znalezienia zatrudnienia niż tylko szukanie i odpowiadanie na ogłoszenia o pracy w internie czy gazecie.

Słabo wypadasz na rozmowie kwalifikacyjnej

I to nie tylko z powodu nieprzygotowania. Żucie gumy, nieodpowiedni strój, czy sprzeczka słowna z rekruterem nie wypadają na twoją korzyść.

Nie dla kolczyków i piercingu

Widoczne tatuaże, tunele, nadmiar kolczyków - wizerunek takiego pracownika, zwłaszcza, gdy jego praca będzie wymagać kontaktu z klientami, jest nieprofesjonalny.

Jesteś nieogolony

Kilkudniowy zarost, który jest modny zwłaszcza u młodych mężczyzn, podczas rozmowy kwalifikacyjnej dla rekrutera może świadczyć o niechlujstwie kandydata. Zdecyduj się: albo masz brodę, albo jesteś ogolony.

Żądasz zbyt wysokiego wynagrodzenia

Nie przesadzaj z określeniem wysokości pensji jakiej oczekujesz. Każdy pracodawca liczy się z każdym "groszem". I lepiej zacisnąć zęby i przyjąć mniejsze wynagrodzenie, niż być nadal bezrobotnym.

Masz zbyt wysokie kwalifikacje

Paradoks? Niekoniecznie. Jeśli do tej pory kierowałeś grupą ludzi, byłeś odpowiedzialny za projekty, pełniłeś odpowiedzialne wysokie stanowisko w firmie, to nie oczekuj że następny pracodawca zatrudni cię na niższe stanowisko. Osoby z doświadczeniem - jeśli są bez pracy - powinni zająć się doradztwem czy założyć własny biznes. Ponadto potencjalni pracodawcy nie chcą zatrudniać osób z dużym doświadczeniem, bo wiedzą, że kandydat w każdej chwili, jeśli tylko trafi się okazja i lepsza oferta - odejdzie z firmy.

Aplikujesz na nieodpowiednie stanowiska

Czy spełniasz przynajmniej 60 proc. wymagań, jakie stawia przyszły pracodawca? Jeśli nie, tracisz czas i swój, i rekrutera.

Palisz

Wielu pracodawców nie zatrudni palaczy. I nie chodzi jedynie o "zapach" na ubraniach, który odstręcza klientów . Palacze chorują częściej, a w pracy biorą więcej przerw na dymka. Lepiej więc rzuć palenie, z korzyścią i dla zdrowia, i dla kariery.

W twoim zawodzie nie ma pracy

Rozwój technologii sprawia, że niektóre zawody powoli zanikają, np. rusznikarz, szewc, zegarmistrz. Pracodawca nie zatrudni fachowca skoro tę samą pracę za niego wykona już automat. Warto więc przekwalifikować się.

Twój charakter

Jesteś arogancki, albo jesteś malkontentem? Pamiętaj, że pracodawca woli zatrudnić osobę z pozytywnym nastawieniem do otoczenia i życia.

Jesteś przygnębiony

Stany przygnębienia, apatii po utracie pracy są rzeczą naturalną. Jeśli jednak depresyjny nastrój utrzymuje się długo, brakuje ci motywacji, masz problemy ze snem, najpierw wybierz się do lekarza, a potem do rekrutera.

Nie postępujesz zgodnie ze wskazówkami

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej odpowiadaj na temat. Konkretne odpowiedzi na konkretne pytania. Jeżeli rekruter prosi cię o wykonanie zadania zrób dokładnie według wskazówek. Jeśli nie zrobisz tego, o co prosi potencjalny pracodawca prawdopodobnie nie będziesz dobrze wywiązywał się z zadań podczas pracy.

Jesteś gadatliwy

Komunikatywność to cecha pożądana. Ale czasami może być zgubna. Gdy dużo mówisz możesz ujawnić zbyt dużo informacji o sobie, a te, w najmniej oczekiwanym momencie, mogą ci po prostu zaszkodzić. Lepiej więc spróbować być oszczędnym w słowach i mniej wylewnym.

Unikasz odpowiedzi

Jeśli zadawane są pytania, po prostu odpowiedz na nie. Wymijające odpowiedzi mogą świadczyć o nieprofesjonalizmie, braku przygotowania. Nie owijaj w bawełnę, mów prawdę.

Nie umiesz się komunikować

Rekruter nie może wyciągać od ciebie informacji na siłę. Jeśli nie umiesz się komunikować jest bardzo prawdopodobne, że nie zostaniesz zatrudniony. A jeśli nawet dostaniesz pracę długo jej nie utrzymasz.

Jesteś nieprzygotowany

Nie umiesz odpowiedzieć na pytania rekrutera, bo nie przygotowałeś się do rozmowy. Nie masz szans w konfrontacji z innymi kandydatami, zwłaszcza gdy oni są przygotowani. Dlaczego? Bo umieją prowadzić rozmowy, wiedzą jak się zachowywać. W procesie poszukiwania pracy czasem warto skorzystać z fachowej pomocy - trenera (coacha), albo poprosić o pomoc kogoś z bliskich czy przyjaciół, którzy jako osoby bardziej doświadczone podpowiedzą jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

bor,JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)