Trwa ładowanie...

Nie złożyłeś wniosku o świadczenie Rodzina 500+? Nie dostaniesz już wyrównania

Rodziny, które chciały otrzymać świadczenie z programu Rodzina 500+ z wyrównaniem, miały czas do końca października, by złożyć wniosek. W dalszym ciągu mogą to zrobić, ale nie otrzymają już pieniędzy za poprzednie miesiące.

Share
Nie złożyłeś wniosku o świadczenie Rodzina 500+? Nie dostaniesz już wyrównania Źródło: 123RF.COM
d297lhh

We wtorek 31 października upłynął termin do składania wniosków o świadczenie 500+, tak by otrzymać pieniądze z wyrównaniem.

Pieniądze nie są przyznawane automatyczne, ale na złożony wniosek. Można go było składać od 1 sierpnia 2017 roku. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantowało wypłatę już w październiku.

Osoby, które złożyły wnioski o 500+ we wrześniu, nie dostały jeszcze pieniędzy w październiku. Otrzymają wyrównanie w listopadzie za dwa miesiące (październik i listopad).

d297lhh

Jeśli wniosek wraz z dokumentami został prawidłowo wypełniony i dostarczony w październiku, świadczenie będzie wypłacone do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad. Jeśli jednak rodzice nie zmieścili się w tym terminie i złożyli wniosek po tym terminie, otrzymają świadczenie, ale bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Tym samym stracą część pieniędzy, które im się zgodnie z prawem należały.

- Między sierpniem a końcem października złożono 2,55 mln wniosków, w tym ponad 640 tys. online - wyjaśnia Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Trudniej o świadczenie dla samotnych rodziców

W sierpniu zmieniły się przepisy przyznawania świadczeń. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wielu rodziców deklarowało samotne wychowywanie dziecka, podczas gdy w rzeczywistości pozostają w związkach.

d297lhh

Ministerstwo uznało, że najlepszą metodą sprawdzenia, czy rodzic nie deklaruje nieprawdy i nie wyłudza tym samym świadczenia, jest wcześniejsze złożenie wniosku alimentacyjnego. Jego załączenie jest, w przypadku samotnych rodziców, którzy chcą uzyskać pieniądze na pierwsze dziecko, obowiązkowe, a brak powoduje odrzucenie wniosku.

O ile sam pomysł uszczelnienia systemu był dobry, to wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Regulacja uderzyła w pary, które w kwestii łożenia na dzieci dogadały się bez udziału sądu i o wyrok zasądzający alimenty nigdy się nie ubiegały. Pisaliśmy o tym we wrześniu.

O tym, że skala problemu jest duża, świadczyć może to, że po ogłoszeniu nowych zasad znacząco wzrosła liczba pozwów o zasądzenie alimentów. Przywołaliśmy dane z sądów w Łodzi. O ile w marcu do VII Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia wpłynęło 25 pozwów o alimenty, o tyle w lipcu było ich 38, a w sierpniu zanotowano rekordową liczbę 55 pozwów. Ich liczba w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Widzewa wzrosła w tym czasie trzykrotnie.

Sprawa może trwać kilka miesięcy (samo oczekiwanie na wyznaczenie pierwszej rozprawy to ok. 2 miesięcy), więc samotny rodzic, który z jakichkolwiek powodów nie posiada wyroku zasądzającego alimenty, raczej nie zdąży złożyć kompletu dokumentów w takim terminie, który umożliwi mu otrzymanie świadczenia z wyrównaniem.

d297lhh

Kto może liczyć na wsparcie?

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Rodziny z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego) mogą otrzymać wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Świadczenie z programu 500+ otrzymują również dzieci w pieczy zastępczej. Dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego przysługuje niezależnie od dochodu na każde dziecko do 18. roku życia, umieszczone w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

Na realizację programu w 2018 r. zaplanowano 24,5 mld złotych.

Jak składać wnioski?

Wnioski o świadczenie 500+ można wkładać osobiście w urzędzie gminy właściwej dla miejsca zamieszkania. Można wysłać je pocztą (liczy się data stempla pocztowego) lub skorzystać z opcji elektronicznych: poprzez bankowość internetową większości banków w Polsce, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal obywatel.gov.pl lub ministerialny portal Emp@tia.

d297lhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d297lhh
d297lhh