Trwa ładowanie...

Niedzielne zakupy przenieśliśmy na piątek i sobotę oraz do internetu. Większość Polaków popiera zakaz

Pierwsze badania zachowań konsumentów po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę pokazują, że spełnił się scenariusz, który założyły sieci handlowe - zakupy częściowo przełożyliśmy na piątek i sobotę. Wzrosła też sprzedaż w internecie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niedzielne zakupy przenieśliśmy na piątek i sobotę oraz do internetu. Większość Polaków popiera zakazŹródło: PAP
d2blp5k
d2blp5k

Jak pisze Gazeta.pl Next, z badania przeprowadzonego przez firmę IQS wynika, że Polacy już zmienili swoje konsumenckie w związku z zakazem handlu w niedzielę.

Badanie dotyczyło zakupów artykułów spożywczych czy chemii gospodarczej. Od 15 stycznia do 21 marca ankietowani byli pytani, kiedy ostatnio robili takie zakupy.

Wideo: "Sklepom rykoszetem oberwie się w poniedziałek"

Okazało się, że w marcu, kiedy niehandlowe były dwie niedziele, liczba osób robiących zakupy w piątek wzrosła z 18 do 22 proc., a w sobotę z 18 do 21 proc. Na to właśnie liczyły sieci handlowe.

d2blp5k

Z drugiej strony w liczba osób robiących takie zakupy w niedziele spadła do 3 proc. w marcu z zaledwie 5 proc. w niedzielę. Oznacza to, że na piątek i sobotę przenieśliśmy zakupy także z innych dni - głównie poniedziałku. Zaznaczmy, że to dopiero wstępne dane i mogą być obarczone sporym błędem.

Z kolei jak pisze "Rzeczpospolita", nawet o jedną czwartą mogła wzrosnąć sprzedaż w sklepach internetowych w niedziele objęte zakazem handlu. Na to wskazują dane firmy PayU, która zajmuje się obsługą płatności elektronicznych za zakupy w sieci.

Zakaz handlu w niedzielę oznacza jednak także spadek turystyki zakupowej z zagranicy, która koncentruje się w pasie przygranicznym. Według Andrzeja Falińskiego, eksperta rynku handlowego, Polska straci nawet dwie trzecie środków wydawanych przez cudzoziemców.

A co o zakazie myślą Polacy? Z sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że 56 proc. badanych popiera ograniczenie handlu w niedziele, a przeciwnych jest 39 proc.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2blp5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2blp5k