Qaqwqwrqw

Niekorzystna zmiana. Rozwiedzione matki bez prawa do ulgi

Najnowsza interpretacja skarbówki nie spodoba się wielu rozwiedzionym rodzicom, którzy do tej pory rozliczali się z dzieckiem. Okazuje się, że nie zawsze mają do tego prawo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Interpretacja skarbówki nie spodoba się wielu rodzicom
Interpretacja skarbówki nie spodoba się wielu rodzicom (East News)
Qaqwqwrqw

Rozwiedziona matka nie rozliczy się razem z dzieckiem, jeśli ojciec wywiązuje się z obowiązków rodzicielskich. To, że dziecko mieszka z nią i to na niej spoczywa główny ciężar wychowania dziecka, nie ma dla fiskusa znaczenia.

Samotny rodzic to taki, który wychowuje dziecko bez udziału drugiego - uznała skarbówka w najnowszej interpretacji, o której pisze "Rzeczpospolita". Fiskus w ten sposób odpowiedział kobiecie będącej po rozwodzie, która przez większość czasu sama wychowuje syna. Sąd przyznał jednak prawa rodzicielskie obojgu rodzicom, a ojciec płaci alimenty i widuje się z synem. Dlatego, zgodnie z odpowiedzią skarbówki, nie może się ona rozliczać jako samotna matka.

Zobacz także: Urząd skarbowy skontroluje, czy firmę stać na pożyczkę

Qaqwqwrqw

Zmiana jest niekorzystna dla podatników. Oznacza, że prawo do preferencyjnego rozliczenia będzie przysługiwało tylko wdowcom i osobom, których partner nie utrzymuje z dzieckiem kontaktu - podkreślają eksperci w "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza też, że inne podejście mają sądy i przypomina, że Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jeśli ojciec i matka podzielili czas opieki i wychowywania dzieci po połowie i wykonują te zadania oddzielnie, to oboje mogą się rozliczyć jako samotny rodzic.

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw