Trwa ładowanie...

Niekorzystna zmiana. Rozwiedzione matki bez prawa do ulgi

Najnowsza interpretacja skarbówki nie spodoba się wielu rozwiedzionym rodzicom, którzy do tej pory rozliczali się z dzieckiem. Okazuje się, że nie zawsze mają do tego prawo.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niekorzystna zmiana. Rozwiedzione matki bez prawa do ulgiŹródło: East News
d24s070
d24s070

Rozwiedziona matka nie rozliczy się razem z dzieckiem, jeśli ojciec wywiązuje się z obowiązków rodzicielskich. To, że dziecko mieszka z nią i to na niej spoczywa główny ciężar wychowania dziecka, nie ma dla fiskusa znaczenia.

Samotny rodzic to taki, który wychowuje dziecko bez udziału drugiego - uznała skarbówka w najnowszej interpretacji, o której pisze "Rzeczpospolita". Fiskus w ten sposób odpowiedział kobiecie będącej po rozwodzie, która przez większość czasu sama wychowuje syna. Sąd przyznał jednak prawa rodzicielskie obojgu rodzicom, a ojciec płaci alimenty i widuje się z synem. Dlatego, zgodnie z odpowiedzią skarbówki, nie może się ona rozliczać jako samotna matka.

Zobacz także: Urząd skarbowy skontroluje, czy firmę stać na pożyczkę

Zmiana jest niekorzystna dla podatników. Oznacza, że prawo do preferencyjnego rozliczenia będzie przysługiwało tylko wdowcom i osobom, których partner nie utrzymuje z dzieckiem kontaktu - podkreślają eksperci w "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza też, że inne podejście mają sądy i przypomina, że Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jeśli ojciec i matka podzielili czas opieki i wychowywania dzieci po połowie i wykonują te zadania oddzielnie, to oboje mogą się rozliczyć jako samotny rodzic.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d24s070
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24s070