Trwa ładowanie...

Niektórzy dostaną podwójną trzynastkę? ZUS rozwiewa wątpliwości

Wśród emerytów są osoby uprawnione do dwóch świadczeń jednocześnie. Czy w takiej sytuacji ZUS wypłaci podwójną trzynastkę? Tłumaczymy.

ZUS wskazuje, czy należą się dwie trzynastkiZUS wskazuje, czy należą się dwie trzynastkiŹródło: East News, fot: Marek Bazak, Zofia Bazak
d38xyw9
d38xyw9

Wielkimi krokami zbliża się kolejna wypłata trzynastych emerytur. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przesyła dodatkowe świadczenie wraz z kwietniowymi emeryturami i rentami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Wśród seniorów, które mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki od państwa, są osoby, które 31 marca 2024 r. posiadają prawo do jednego ze świadczeń:

  • emerytury (w tym pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej, emerytury częściowej),
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych),
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • renty szkoleniowej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego, które przysługuje cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
d38xyw9

Podwójna trzynastka nie wchodzi w grę. ZUS tłumaczy

Jednak w Polsce są również obywatele, którzy co miesiąc pobierają dwa świadczenia. W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy takim osobom przysługują dwie trzynastki.

Jednak ZUS stawia sprawę jasno. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. To oznacza, że senior, który pobiera emerytury z ZUS i KRUS lub emeryturę wraz z rentą wypadkową otrzyma jedną trzynastkę.

Na oficjalnej stronie internetowej instytucja tłumaczy, że jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaci ZUS.

Ile wynosi trzynastka w 2024 r.?

Trzynasta emerytura jest wypłacana w kwocie emerytury minimalnej. Jak juz informowaliśmy w WP, od 1 marca br. (po waloryzacji) najniższe świadczenie dla emerytów wynosi 1780,96 zł brutto.

d38xyw9

Trzynastka jest zwolniona z potrąceń i egzekucji. To oznacza, że emeryci otrzymają na rękę 1620,67 zł. Dodatek jest wypłacany z urzędu, więc nie trzeba składać dodatkowych wniosków.

Potrójna emerytura w marcu? To możliwe

Choć nie ma mowy o podwójnej trzynastce, to w marcu niektórzy seniorzy będą cieszyli się aż z trzech emerytur. Jak już informowaliśmy w WP, wszystko przez Wielkanoc, która sprawi, że ZUS nieco zmodyfikuje terminy wypłat.

Ogólne zasady wskazują, że emeryci otrzymają świadczenia w stałych datach, czyli 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Gdy terminy wypłat wypadają w sobotę, niedzielę lub święto, seniorzy dostają pieniądze wcześniej.

d38xyw9

W marcu na uprzywilejowanej pozycji będą osoby, które otrzymują świadczenia 1. dnia miesiąca. Pierwsza emerytura pojawiła się na ich kontach na początku marca, a druga emerytura kwietniowa powinna dotrzeć 29 marca (1 kwietnia to Poniedziałek Wielkanocny).

Z kolei "trzecią" emeryturą będzie w tym przypadku trzynastka. W takiej sytuacji znajdzie się około milion osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38xyw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38xyw9