Trwa ładowanie...

Niemieccy europosłowie chcą wolnej niedzieli w całej UE

Niemieccy europosłowie chcą, by w znowelizowanej dyrektywie o czasie pracy był zapis o niedzieli jako dniu wolnym od pracy w całej Unii Europejskiej. Pomysłodawcą jest niemiecki wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Zatrudnienia i Spraw
Socjalnych Thomas Mann (CDU).

Niemieccy europosłowie chcą wolnej niedzieli w całej UEŹródło: Jupiterimages
d4aigjx
d4aigjx

Zwolennicy tego pomysłu zbierają podpisy pod specjalną deklaracją Parlamentu Europejskiego. Pod apelem podpisała się do tej pory jedna trzecia europosłów, a żeby dokument stał się oficjalnym stanowiskiem parlamentu europejskiego, musi podpisać się połowa. Apel popierają 72 europejskie organizacje i kościoły.

- Cieszymy się z takich inicjatyw podejmowanych na szczeblu europejskim - mówi Alfred Bujara z NSZZ Solidarność. Związkowcy z Polski od dawna postulują wprowadzenie wolnych niedziel. Mają nadzieję, że dzięki dyskusji w Parlamencie Europejskim łatwiej będzie przeforsować zakaz handlu właśnie w ten dzień. Liczą, że poruszenie tej sprawy "wyżej" sprawi, że zostanie potraktowana poważnie.

- Chociaż zapis o zakazie nastawionej na zysk pracy w niedziele widnieje w naszej konstytucji federalnej, niektóre niemieckie landy, zwłaszcza w miejscach atrakcyjnych turystycznie, nie stosują się do niego - powiedziała w rozmowie z PAP Birgit Zenker z niemieckiego związku pracowników katolickich w Kolonii.

- W całych Niemczech nie ma w tej chwili ani jednego landu, który w jakiś sposób nie obchodziłby prawa krajowego pod względem wolnej niedzieli. W naszej batalii wysuwamy nie tylko argumenty religijne czy kulturowe, ale przede wszystkim zdrowotne, bo to głównie one będą decydowały o tym, czy nasza propozycja zostanie przyjęta przez KE - powiedział PAP Hannes Kreler ze związku pracowników katolickich w Monachium.

d4aigjx

NSZZ Solidarność również podkreśla: rodziny powinny mieć czas dla siebie. Na pytanie, czy wolna niedziela w handlu doprowadziłaby do wzrostu bezrobocia, Alfred Bujara odpowiada: nie. - W przyrodzie nic nie ginie. Ludzie zrobią zakupy w inny dzień tygodnia i to wtedy więcej pracowników będzie musiało ich obsłużyć - mówi.

KE sceptycznie podchodzi do aktualnego pomysłu niemieckich eurodeputowanych. - Obowiązująca dyrektywa o czasie pracy zastrzega, że pracownikowi przysługuje jeden dzień wolnego w tygodniu. Wybór dnia wolnego od pracy leży w gestii państw członkowskich - powiedział komisarz Andor podczas niedawnego seminarium w Brukseli. Dodał, że z dużą krytyką mogłaby spotkać się propozycja regulacji tej kwestii przez Brukselę, bo obowiązująca zasada subsydiarności wymaga, by tego typu decyzje były podejmowane na niższych szczeblach - narodowych bądź regionalnych.

Z danych KE wynika, że 27,5 proc. zatrudnionych w UE pracuje przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu, natomiast 8 proc. pracuje w każdą niedzielę. Najbardziej rozpowszechniona praca w niedzielę jest na Łotwie, w Wielkiej Brytanii, na Malcie i w Bułgarii. Ponad połowa osób pracujących w niedzielę to zatrudnieni w dużych firmach.

WP.pl / PAP

d4aigjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aigjx