Niemiecka kolej wstrzymała bezpłatne dostawy pomocy do Ukrainy. Oto powód
Spółka DB Cargo od 1 stycznia 2023 roku nie oferuje już darmowego transportu pomocy do Ukrainy - poinformował tygodnik "Spiegel". Powodem jest problem z udzieleniem wsparcia finansowego przez niemieckie ministerstwo transportu - podają dziennikarze.
DB Cargo to spółka-córka niemieckich kolei Deutsche Bahn, zajmująca się transportem towarów i logistyką. "Spiegel" przypomina, że po rozpoczęciu rosyjskie inwazji na Ukrainę przewoźnik obiecał "bezpłatnie przewozić materiały pomocowe do strefy wojny - z hashtagiem WeStandWithUcraine na lokomotywach".
"Wsparcie to zakończyło się niedawno równie gwałtownie, jak się zaczęło. Od 1 stycznia 2023 roku DB Cargo najwyraźniej nie oferuje już bezpłatnych przewozów na Ukrainę" - pisze "Spiegel", powołując się na źródła w rządzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraina członkiem wspólnego rynku UE? Jest pole do działania
Spór z rządem stanął na przeszkodzie
Jak tłumaczą dziennikarze, dostawy pomocy będą teraz płatne tak jak inne przewozy. W związku z tym firma przestała reklamować swoją gotowość do pomocy, a darczyńcy muszą szukać innych rozwiązań.
Według "Spiegla" powodem wstrzymania pomocy jest spór między DB Cargo a ministerstwem transportu kierowanym przez Volkera Wissinga toczony o finansowanie transportów. DB Cargo kilkukrotnie prosiło o wsparcie, ponieważ jako spółka akcyjna może przekazywać darowizny tylko w ograniczonym zakresie.
Dziennikarze podliczają, że od początku rosyjskiej inwazji DB Cargo przewiozło na Ukrainę 1,3 tysiąca ładunków kontenerowych, żywność, środki higieniczne, sprzęt do uzdatniania wody, generatory, wózki inwalidzkie. Darczyńcami były głównie firmy w Niemczech. Koszty transportu w wysokości prawie pięciu milionów euro poniosły niemieckie koleje.
Te kraje pomagają Ukrainie najbardziej
Jak wynika z badania Instytutu Badań Gospodarki Światowej w Kilonii, między 24 lutego 2022 a 15 stycznia 2023 roku 40 krajów udzieliło Ukrainie wsparcia finansowego, humanitarnego i wojskowego w wysokości w sumie ponad 143 miliardów euro. Najwięcej, bo równowartość 73,1 mld euro, przeznaczyły Stany Zjednoczone. Europa, liczona razem jako instytucje europejskie i państwa członkowskie UE przekazała Ukrainie pomoc o wartości 54,9 mld euro.
Jeśli weźmie się pod uwagę wielkość gospodarek poszczególnych krajów, to najbardziej poświęciły się kraje bałtyckie: Estonia, która przeznaczyła 1,07 proc. swojego PKB, Łotwa (0,98 proc. PKB) i Litwa (0,65 proc. PKB). Zaraz za nimi znajdują się Polska (0,63 proc. PKB) i USA (0,37 proc. PKB). Dla porównania Niemcy przeznaczyły 0,17 proc. PKB, Francja 0,07 proc., a Włochy 0,06 proc.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj