Trwa ładowanie...
emerytura
12-05-2018 21:13

Niemiecki problem emerytalny. Pensje są za niskie, by zapewnić godne emerytury

Federalne Ministerstwo Pracy przeanalizowało, jakie stawki godzinowe gwarantowałyby przyzwoitą emeryturę. Wyniki analiz są zatrważające.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niemiecki problem emerytalny. Pensje są za niskie, by zapewnić godne emeryturyŹródło: PAP
d4724w1
d4724w1

Stawka minimalna za godzinę w Niemczechwynosi obecnie 8,84 euro i co dwa lata jest rewaloryzowana. Jak poinformował dziennik "Rheinische Post", powołując się na odpowiedź rządu RFN na interpelację poselską frakcji Lewica, aby przyszła emerytura była wyższa od minimum egzystencjalnego, stawka minimalna musiałaby zostać generalnie podniesiona do 12,36 euro.

Według federalnego ministerstwa pracy przeciętne minimum egzystencjalne brutto emerytów wynosi obecnie 814 euro, ale tylko wtedy, kiedy nie przebywają oni w ośrodkach opieki. Z odpowiedzi rządu dla Lewicy wynika, że "aby przy tygodniowym wymiarze 38,5 godzin przez okres 45 lat to minimum osiągnąć, konieczna jest stawka godzinowa w wysokości 12,63 euro".

Problem przyszłych emerytur narasta także w Polsce:

Jednocześnie, jak wyjaśniło ministerstwo, w obliczeniach tych nie uwzględniono dodatkowych zabezpieczeń emerytalnych, które podnoszą wraźnie emeryturę całkowitą. Jednocześnie wątpliwości budzi fakt, czy pracobiorcę, który przez cały okres zatrudnienia otrzymywać będzie stawki minimalne, stać będzie na to, by składać prywatnie na dodatkowe zabezpieczenia. Jednocześnie przy takich warunkach zatrudnienia do rzadkości należą coraz bardziej emerytury zakładowe. Wiceszefowa klubu poselskiego Lewica Susanne Ferschl odebrała odpowiedź ministerstwa pracy jako potwierdzenie dla żądań jej partii ws. znacznego podniesienia płac minimalnych. W opinii Ferschl "ustawowa płaca minimalna jest płacą głodową i zamienia ludzi w osoby zdane na zasiłki". Uważa,ona, że płaca minmalna musi wzrosnąć niezwłocznie do 12 euro.

d4724w1

Także zrzeszenie Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) domaga się odczuwalnej podwyżki płac minimalnych. Szef DGB Reiner Hoffmann powiedział "Saabrücker Zeitung", że związki chcą poprzeć tę kwestię na kolejnym zaplanowanym na czerwiec posiedzeniu komisji rządowej ds. płac minimalnych. Zdaniem Hoffmanna sytuacja gospodarcza jest dobra, "zatem muszą być też porządne podwyżki".

Z dotychczasowych szacunków Niemieckiego Urzędu Statystycznego wynika, że w bieżącym roku realna byłyby podwyżka z 8,84 do 9,19 euro. Komisja rządu Niemiec ds. płac minimalnych dokonuje na podstawie podwyżek taryfowych oraz ogólnej sytuacji gospodarczej regularnej korekty wysokości płac.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4724w1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4724w1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj