Trwa ładowanie...
ratunek

Niemiecki rząd przyjął plan ratunkowy dla systemu finansowego

Rząd Niemiec przyjął plan ratunkowy dla systemu finansowego, zakładający udzielenie poręczeń dla banków na sumę 400 miliardów euro.
Share
Niemiecki rząd przyjął plan ratunkowy dla systemu finansowego
Źródło: PAP/EPA
d2vlmxm

Dodatkowo kwota 70 miliardów euro - a w wyjątkowej sytuacji maksymalnie 80 miliardów - przeznaczona zostanie na bezpośrednie wsparcie banków i instytucji ubezpieczeniowych, które popadną w poważne tarapaty w związku z kryzysem na rynkach finansowych.

Na zabezpieczenie strat związanych z wdrażaniem propozycji przewidziano 20 miliardów euro.

W sumie plan opiewa na pół biliona euro. To największy tego typu pakiet w powojennej historii Niemiec.

d2vlmxm

_ Przyjęliśmy dziś plan będący podwaliną pod nową konstytucję rynku finansowego _ - oświadczyła kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

|

Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Kursy walut on-line |
| --- |
|

Polecamy: » Kalkulator wynagrodzeń - policz swoją pensję » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Kursy walut on-line |

d2vlmxm

Podkreśliła, że podejmując próbę stabilizacji systemu finansowego, jej rząd działa "w interesie obywateli, a nie w interesie banków". _ System finansowy odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu gospodarki finansowej, wzroście gospodarczym oraz wzroście zatrudnienia _ - powiedziała Merkel.

Celem planu ratunkowego jest przede wszystkim odbudowa zaufania do rynku finansowego. _ Rząd interweniuje, by nie powtórzyło się to, co obecnie przeżywamy. Tym samym tworzymy struktury ludzkiej gospodarki rynkowej _ - dodała.

Według Merkel w piątek obie izby niemieckiego parlamentu mają uchwalić w trybie pilnym ustawę wprowadzającą w życie propozycje rządu. Ustawa będzie obowiązywać do końca 2009 roku.

Przewidziane w planie rządowe poręczenia udzielane będą z powołanego funduszu stabilizacji rynków finansowych. Obejmą one krótkoterminowe kredyty, których banki udzielają sobie wzajemnie.

d2vlmxm

Ryzyko strat dla budżetu na wypadek konieczności wywiązania się z udzielonych gwarancji rząd oszacował na 5 procent wartości funduszu (20 miliardów euro).

Z projektu ustawy, którego fragmenty przytacza agencja dpa, wynika, że zagrożona bankructwem instytucja finansowa, która otrzyma bezpośrednią pomoc państwa, będzie musiała zobowiązać się do "solidnego i rzetelnego działania". W praktyce może to oznaczać np. ustalenie pułapu premii i odpraw dla menedżerów albo wpływ ministra finansów na politykę kredytową.

Szef niemieckiego resortu finansów Peer Steinbrueck przyznał, że w związku z przyjęciem planu pod znakiem zapytania stoi cel zrównoważenia budżetu państwa w 2011 roku. _ Nie tracimy z oczu naszego celu, choć jego osiągnięcie może potrwać nieco dłużej _ - powiedział Steinbrueck w rozmowie z dziennikiem "Bild".

Także według Merkel jest mało prawdopodobne, by ustawa budżetowa na 2011 roku nie przewidywała nowych zadłużeń.

d2vlmxm

Niemiecka kanclerz ponownie zaapelowała w poniedziałek o reformę międzynarodowych reguł funkcjonowania systemów finansowych. _ Musimy razem, jako wspólnota międzynarodowa, wyciągnąć właściwe konsekwencje z obecnej sytuacji _ - powiedziała.

Według Merkel konieczne byłoby m.in. wzmocnienie roli Międzynarodowego Funduszu Walutowego w zakresie nadzoru nad instytucjami finansowymi, poprawa standardów pracy agencji ratingowych, większa przejrzystość i lepsze zabezpieczenie związanych z ryzykiem produktów finansowym w kapitale własnym banków. Inne kraje europejskie także pracują nad zabezpieczeniem swoich systemów finansowych.

Francja spieszy na ratunek

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że jego rząd przeznaczy na gwarancje dla banków do 360 mld euro, żeby pomóc im utrzymać się w dobie kryzysu finansowego.

d2vlmxm

Środki podjęte przez francuski rząd wpisują się w propozycje uzgodnione w niedzielę z innymi rządami państw członkowskich strefy euro. Plan eurogrupy obejmuje m.in. gwarancje dla pożyczek międzybankowych oraz ochronę banków przed bankructwem poprzez ich rekapitalizację.

Francuski prezydent sprecyzował, że 320 mld euro zostanie przeznaczonych na gwarancje dla pożyczek międzybankowych i 40 mld euro na podwyższenie kapitału własnego zagrożonych banków.

_ Trzeba odblokować rynek między bankami; pieniądze przestały krążyć _ - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu gabinetu.

Francuski rząd planuje również stworzenie nowej instytucji, która będzie wspierać instytucje finansowe w tarapatach.

d2vlmxm

We wtorek ustawa wprowadzająca w życie propozycje rządu trafi do parlamentu; zostanie najpewniej przyjęta do końca tygodnia.

Włosi mają pakiet antykryzysowy

Włoski rząd przyjął pakiet antykryzysowy, który ma zapewnić stabilność rynku finansowego w związku z obecną sytuacją.

Pod nieobecność premiera Silvio Berlusconiego, składającego wizytę u prezydenta USA George'a W.Busha, gabinet podjął tę decyzję kierując się ustaleniami niedzielnego szczytu przywódców państw strefy euro w Paryżu. Przyjęli oni między innymi plan ratowania banków.

Minister finansów Giulio Tremonti oświadczył po posiedzeniu rządu, że fundusze na zagwarantowanie stabilizacji rynku "zostaną oddane do dyspozycji, kiedy tylko będą konieczne".

Na mocy decyzji podjętej w zeszłym tygodniu włoski rząd postanowił utworzyć w trybie pilnym fundusz ochronny dla banków przeżywających ewentualne trudności, w wysokości 20 miliardów euro.

Zgodnie z obowiązującymi ustaleniami we Włoszech gwarancjami objęte są depozyty bankowe do wysokości 103 tysięcy euro.

_ Naszym celem jest nie tyle ratowanie banków, ile ochrona posiadaczy kont _ - powiedział minister Tremonti.

d2vlmxm

Podziel się opinią

Share
d2vlmxm
d2vlmxm