Trwa ładowanie...
opieka zdrowotna
22-09-2010 17:15

Niemiecki rząd przyjął projekt reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych

Niemiecki rząd przyjął w środę kontrowersyjny projekt ustawy reformującej system finansowania opieki zdrowotnej. Reforma spowoduje wzrost obciążeń dla 70 mln ubezpieczonych w publicznym systemie.

Niemiecki rząd przyjął projekt reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnychŹródło: Jupiterimages
d3z4w17
d3z4w17

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Philipp Roesler, proponowane przez rząd zmiany pomogą ograniczyć prognozowany na 2011 r. deficyt w systemie ubezpieczeń zdrowotnych w wys. 11 mld euro.

- System zostanie na trwałe ustabilizowany - dodał Roesler. Według niego reforma jest trudna, lecz konieczna ze względu na wyzwania związane ze starzeniem się niemieckiego społeczeństwa.

Od przyszłego roku składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne wzrosną z 14,9 proc. do 15,5 proc. zarobków brutto. Udział pracodawców w finansowaniu tej składki wyniesie 7,3 proc. i zostanie zamrożony na tym poziomie.

Projekt reformy przewiduje też wprowadzenie dodatkowych i niezależnych od wysokości dochodów składek, które opłacać mają sami ubezpieczeni. Wysokość tych dodatkowych składek mają ustalać same kasy chorych.

d3z4w17

Rząd planuje również oszczędności na honorariach dla lekarzy, finansowaniu dodatkowych badań w szpitalach oraz cenach leków.

Niemiecka opozycja ostro skrytykowała plany ministra Roeslera. Zdaniem sekretarz generalnej SPD Andrei Nahles rządowy projekt jest "wstrząsająco niesprawiedliwy" i stanowi przykład "polityki klientelizmu wobec przemysłu farmaceutycznego".

- To, co przyjął rząd, oznacza koniec solidarnego systemu opieki zdrowotnej - oświadczył polityk socjaldemokracji Karl Lauterbach w rozmowie z internetowym portalem tygodnika "Spiegel".

Jego zdaniem reforma przyśpieszy nastanie w Niemczech "dwuklasowego systemu ochrony zdrowia", w którym uprzywilejowani będą opłacający prywatne ubezpieczenia.

Bundestag zajmie się projektem ustawy 30 września.

Anna Widzyk

d3z4w17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4w17