Trwa ładowanie...
opieka zdrowotna

Niemiecki rząd przyjął projekt reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych

Niemiecki rząd przyjął w środę kontrowersyjny projekt ustawy reformującej system finansowania opieki zdrowotnej. Reforma spowoduje wzrost obciążeń dla 70 mln ubezpieczonych w publicznym systemie.

Share
Niemiecki rząd przyjął projekt reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych
Źródło: Jupiterimages
d28tevl

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Philipp Roesler, proponowane przez rząd zmiany pomogą ograniczyć prognozowany na 2011 r. deficyt w systemie ubezpieczeń zdrowotnych w wys. 11 mld euro.

- System zostanie na trwałe ustabilizowany - dodał Roesler. Według niego reforma jest trudna, lecz konieczna ze względu na wyzwania związane ze starzeniem się niemieckiego społeczeństwa.

d28tevl

Od przyszłego roku składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne wzrosną z 14,9 proc. do 15,5 proc. zarobków brutto. Udział pracodawców w finansowaniu tej składki wyniesie 7,3 proc. i zostanie zamrożony na tym poziomie.

Projekt reformy przewiduje też wprowadzenie dodatkowych i niezależnych od wysokości dochodów składek, które opłacać mają sami ubezpieczeni. Wysokość tych dodatkowych składek mają ustalać same kasy chorych.

Rząd planuje również oszczędności na honorariach dla lekarzy, finansowaniu dodatkowych badań w szpitalach oraz cenach leków.

Niemiecka opozycja ostro skrytykowała plany ministra Roeslera. Zdaniem sekretarz generalnej SPD Andrei Nahles rządowy projekt jest "wstrząsająco niesprawiedliwy" i stanowi przykład "polityki klientelizmu wobec przemysłu farmaceutycznego".

d28tevl

- To, co przyjął rząd, oznacza koniec solidarnego systemu opieki zdrowotnej - oświadczył polityk socjaldemokracji Karl Lauterbach w rozmowie z internetowym portalem tygodnika "Spiegel".

Jego zdaniem reforma przyśpieszy nastanie w Niemczech "dwuklasowego systemu ochrony zdrowia", w którym uprzywilejowani będą opłacający prywatne ubezpieczenia.

Bundestag zajmie się projektem ustawy 30 września.

Anna Widzyk

d28tevl

Podziel się opinią

Share
d28tevl
d28tevl