Nieprzetworzona wiadomość pobrana z automatycznie z PAP
Oryginalny format w treści
04.11.2016 13:45
format nieprzetworzony:
Śląskie/ MCK w Katowicach z Grand Prix w konkursie na przestrzeń publiczną
04.11. Katowice (PAP) - Budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (dopełniająca utworzoną tam "oś kultury") otrzymała Grand Prix w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego - zrealizowaną w ub. roku.
Coroczny konkurs promujący m.in. rozwój i zmianę przestrzeni publicznej organizowany jest przez urząd marszałkowski woj. śląskiego oraz katowickie oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Do tegorocznej, 17. edycji wpłynęły 43 zgłoszenia z 30 gmin.
Nagrody wręczono w piątek w Katowicach. Jury, które tworzą marszałek woj. śląskiego oraz członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej, przyznało je w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, obiekt użyteczności publicznej oraz zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.
Członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik akcentował w piątek, że samorząd może w kwestiach przestrzeni, architektury, zrobić wiele. Zależy to od świadomości samorządowców i ich podejścia: "w jaki sposób będzie wyłoniony projektant, w jaki sposób będzie przeprowadzona realizacja". "Jesteśmy po to, jako samorząd województwa, aby te efekty, najlepsze rozwiązania, pokazywać i promować" - wskazał.
Prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Agnieszka Kaczmarska mówiła, że jurorzy, oceniając konkursowe zgłoszenia, starali się docenić z jednej strony architekturę, a z drugiej wkład samorządów i ich zaangażowania w budowanie nowych wartości i promocję swojego regionu. "Jako SARP bardzo chcemy podkreślać, że nasz potencjał twórczy jest do wykorzystania, że przetarg nie jest jedyną drogą do zrobienia dobrej inwestycji" - zaznaczyła.
Nagrodę Grand Prix otrzymało mieszczące się między katowickim Spodkiem a nowymi obiektami kulturalnymi na terenie dawnej kopalni Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w tym mieście (JEMS Architekci). W uzasadnieniu jury m.in. podkreśliło, że to realizacja reprezentująca trzy z czterech kategorii konkursowych - m.in. harmonijnie dopełnia "oś kultury" i "z szacunkiem uzupełnia" przestrzeń wokół ikony śląskiej architektury, jaką jest Spodek.
W kategorii przestrzeń publiczna wyróżnione zostały: rodzinny park rozrywki "Trzy wzgórza" w Wodzisławiu Śląskim (pracownia projektowa Arkadius) oraz kompleks sportowo-rekreacyjny "U źródeł Warty" w Zawierciu (BAK Architekci).
Nagrodę w kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna dostała rewitalizacja terenu zabytkowych wież wyciągowych szybów 1 i 2 dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach (Bogusław Pilch, Elwu Leszek Woźniak).
W kategorii obiekt użyteczności publicznej nagrodzono rozbudowę przedszkola w Paniówkach (Jojko+Nawrocki Architekci). Wyróżnione zostały hala sportowa w Tarnowskich Górach (B.U.A. Profil, Studio Arcis), Muzeum Ognia w Żorach (OVO Grąbczewscy Architekci) oraz tężnia w Radlinie (Jaa Stożek Architekci).
W kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej przyznano dwie nagrody, dla: Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (Przedsiębiorstwo Ekologiczne Marco) oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarskach (Firma Tu). Wyróżnione w tej kategorii zostały: inhalatorium w parku zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju (Damian Figura biuro konstrukcyjno-budowlane) oraz łaźnia łańcuszkowa dawnej kopalni Królowa Luiza w Zabrzu (OVO Grąbczewscy Architekci i Konior Studio).
W piątek wręczono też nagrodę internautów w marszałkowskim konkursie. Otrzymał ją Park Cegielnia, zwany też Żorskim Central Parkiem. To położone w centrum miasta, chętnie odwiedzane miejsce, w którym znajdują się w nim m.in.: plac zabaw, park linowy, miasteczko ruchu drogowego, skatepark, siłownia na wolnym powietrzu i tor rolkowy z wypożyczalnią sprzętu.
Podczas uroczystości ogłoszono również laureatów 22. konkursu na Architekturę Roku Woj. Śląskiego 2015. Organizuje go katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Grand prix i nagrodę za najlepszy obiekt roku przyznano w nim przedszkolu w Paniówkach (Jojko+Nawrocki Architekci).
Wyróżnienie w kategorii obiekt otrzymał budynek biurowy Porcelana Śląska Park w Katowicach (TTAT). W kategorii dom jednorodzinny nagrodzono dom letniskowy w Żywcu (Jojko+Nawrocki Architekci) oraz wyróżniono dom w Świerklańcu (Jojko+Nawrocki Architekci), dom podmiejski w Tychach (TTAT) i rozbudowę domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej (BAAR Adam Radzimski).
W kategorii wnętrze wyróżniono wnętrze budynku biurowego Porcelana Śląska Park 2 (TTAT). Za małą formę wyróżniono stolik komodę z kolekcji mebli modern craft (JRK 72). W kategorii dzieło eksportowe śląskich architektów nagrodzono Muzeum Narodowe Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (KWK Promes) oraz wyróżniono dom pod Warszawą (Jojko+Nawrocki Architekci). Nagrodę dla młodego twórcy dostał Adam Radzimski (BAAR).(PAP)
mtb/ je/