Nieruchomości komercyjne: rekordowe transakcje w 2011 r.
Sprzedaż przez GTC połowy udziałów w warszawskiej Galerii Mokotów oraz zakup wrocławskiej Magnolii Park - to największe transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2011 r. - podaje Cushman & Wakefield. Każda z nich jest warta ponad 200 mln euro.
01.01.2012 | aktual.: 01.01.2012 12:31
Do największych transakcji ubiegłego roku doszło w sektorze handlowym. Globe Trade Centre zawarła transakcję ze spółką zależną Unibail-Rodamco, aktualnym współwłaścicielem i zarządcą Galerii Mokotów, wycenianej na 475 mln euro. Sprzedaż połowy udziałów odpowiada połowie wartości tej nieruchomości, tj. 237,5 mln euro. W maju, gdy została zawarta wstępna umowa, spółka poinformowała w komunikacie, że transakcja wzmocni pozycję finansową GTC i ułatwi jej kolejne inwestycje.
Natomiast 100 proc. udziałów w centrum handlowym Magnolia Park we Wrocławiu, należącym do spółki Legnicka Development kupił w sierpniu za 222,5 mln euro amerykański fundusz Blackstone.
Do trzeciej pod względem wielkości transakcji doszło w maju, gdy centrum handlowe Promenada, czwarte pod względem wielkości powierzchni najmu w Warszawie, zostało nabyte przez Atrium European Real Estate za 171 mln euro. Sprzedającym był brytyjski fundusz Carpathian, który w tym samym okresie spieniężył cały swój portfel nieruchomości handlowych w Polsce.
We wrześniu 2011 r. właściciela zmienił również biurowiec Focus, projektu autorstwa Stefana Kuryłowicza, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. Wartość transakcji szacowana jest na prawie 117 mln euro. Nabywcą jest RREEF Real Estate, spółka zarządzająca funduszami nieruchomości Deutsche Bank, która kupiła budynek od funduszu nieruchomości DEGI International, zarządzanego przez Aberdeen Asset Management.
W pierwszym kwartale 2011 roku ostatecznie sfinalizowano także przejęcie przez austriacką grupę finansową CA IMMO funduszu Europolis, którego portfel zawiera udziały w warszawskich budynkach biurowych, (m.in. Warsaw Towers, Saski Crescent, Saski Point oraz Sienna Center) i dwóch parkach magazynowych: w Błoniu oraz Piotrkowie Trybunalskim. Wartość przejętych nieruchomości w Polsce nie została podana do publicznej wiadomości.
Łukasz Lorencki, konsultant w firmie doradczej Cushman & Wakefield podkreśla, że w porównaniu z całym ubiegłym rokiem łączna wartość zawartych umów wzrosła o ponad 12 proc. do ok. 2,2 mld euro.
- Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się sektory handlowy oraz biurowy, których wielkość w 2011 r. wyniosła ok. 1 mld euro każdy. Sektor obiektów przemysłowo-magazynowych pozostaje wyraźnie mniejszy i nieznacznie przekracza wartość 150 mln euro - powiedział Lorencki.
Dodał, że tak jak w ubiegłych latach, udział polskich inwestorów na rynku pozostaje marginalny i nie przekracza 5 proc. Na rynku biurowym dominują przede wszystkim fundusze inwestycyjne powiązane z austriackimi i niemieckimi grupami kapitałowymi, natomiast rynek handlowy został prawie po równo podzielony pomiędzy inwestorów amerykańskich, holenderskich i francuskich. - Popyt na atrakcyjne budynki handlowe i biurowe wciąż pozostaje bardzo wysoki, a kolejne międzynarodowe fundusze inwestycyjne zapowiadają zwiększenie swojej aktywności w Polsce - twierdzi Lorencki.
Jego zdaniem, jeżeli nie nastąpi znaczne ograniczenie dostępności finansowania bankowego, to pod względem wartości zawieranych transakcji rok 2012 powinien być zbliżony do mijającego.