Trwa ładowanie...
d1vo0k1
akcje
25-04-2012 09:16

Nieśmiałe odreagowanie

Wtorek przyniósł na warszawskim parkiecie chwilę wytchnienia od wyprzedaży. Do południa odbywał się bardzo spokojny handel przy zwyżkach nie przekraczających 0,5% dla WIG20. W tym czasie widać było również poprawę nastrojów na innych giełdach europejskich, przy czym najmocniej odreagowywał parkiet w Paryżu.

d1vo0k1
d1vo0k1

Niestety trudno wskazać, co miałoby odpowiadać za powrót optymizmu. Zdawali sobie z tego inwestorzy i po południu zobaczyliśmy redukcję wzrostów, podczas której indeks polskich blue chipów całkowicie skasował wzrosty, a przez chwilę znalazł się nawet pod kreską. Ostatecznie udało się wybronić rachityczne odbicie - z pomocą przyszedł dobry start notowań na Wall Street. Trudno powiedzieć jednak żeby Amerykanie mieli powody do zadowolenia, ponieważ wtorkowe dane z USA były słabe. Gorszy od oczekiwań był wskaźnik nastrojów konsumentów publikowany przez Conference Board, słabe były również dane z rynku nieruchomości (spadła sprzedaż nowych domów i ceny). Mimo to giełdy w USA dobrze rozpoczęły sesję i to doprowadziło do udanego finiszu w Warszawie. WIG20 ostatecznie zamknął się zyskując 0,6% (2180 pkt), przy obrocie 560 mln PLN.

W trakcie wtorkowej sesji na wykresie indeksu WIG pojawiła się jednoświecowa formacja młota. Strona popytowa obroniła w cenach zamknięcia dolny zakres poniedziałkowego czarnego korpusu, a zatem szansa na odbicie kursu właśnie pojawiła się. Taką możliwość, poza wymową młota, sygnalizuje także RSI, który porusza się w dywergencji pozytywnej względem Composite Index. W takich okolicznościach RSI zwykle zmienia kierunek na wzrostowy, a to prawdopodobnie byłoby równoznaczne ze wzrostem kursu indeksu. Jednak w średnim terminie sytuacja znacznie pogorszyła się: ADX obrazujący tą perspektywę czasową wyraźnie wybił się powyżej poziomu 20 (przy dominacji linii –DI nad +DI), a tym samym średnioterminowo utwierdza się sygnał sprzedaży. Testem wiarygodności działań kupujących będą okolice 40 250 pkt, gdzie znajdują się przełamane dołki z marca i kwietnia. Na tym poziomie można spodziewać się większej aktywności podaży.

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1