Nieznacznie polepszyło się na rynku pracy
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z
wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy
bezrobocia w maju wzrósł.
02.06.2009 | aktual.: 02.06.2009 12:11
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia w maju wzrósł. Tempo jego wzrostu było nieco mniejsze niż w marcu i kwietniu - podało w comiesięcznym raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
"Jest to konsekwencja stabilizacji klimatu koniunktury w gospodarce w ostatnich dwóch miesiącach. Pomimo tego pesymizm wśród przedsiębiorców nadal jest znaczny. Nie należy oczekiwać więc odwrócenia negatywnych tendencji na rynku pracy, choć pojawiają się symptomy wolniejszego napływu bezrobotnych" - napisano w komentarzu do badań.
W kwietniu br. stopa bezrobocia wyniosła 11 proc. wobec 11,2 proc. w marcu. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia nie zmieniła się w porównaniu do marca i wyniosła 10,8 proc.
"W nadchodzących miesiącach pracę zyskiwać będą bezrobotni zatrudniani w pracach o charakterze sezonowym, jednak liczba pozostałych bezrobotnych najprawdopodobniej będzie nadal wzrastać" - wynika z badań Biura.
Drugi miesiąc z rzędu poprawiały się nastroje menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych, którzy wskazali na nieco lepszy klimat koniunktury w kraju.
"Co więcej, przełożyło się to również na oceny wielkości zatrudnienia i po raz pierwszy od kilku miesięcy pesymizm w tym zakresie nie pogłębił się" - ocenia BIEC.
"Należy jednak zaznaczyć, że odsetek przedsiębiorców planujących redukcje zatrudnienia nadal przeważa nad tym wskazującym na chęć zwiększania liczby pracowników" - dodają autorzy badań.
Świadczy o tym ujemna wartość wskaźnika oceny zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych, który w kwietniu był na poziomie -32 punkty (wobec -39 w marcu).
Podobna sytuacja do tej w sektorze produkcyjnym panuje w budownictwie i handlu.
"Również menedżerowie tych przedsiębiorstw nie zamierzają rezygnować ze zwolnień, lecz w nadchodzących miesiącach ich skala powinna się nieco zmniejszyć" - uważają analitycy.
"Jedynie w niektórych sekcjach usług planuje się niewielki wzrost zatrudnienia" - dodają.