Trwa ładowanie...
d1e4fsu

Niezrealizowane obietnice PiS. Więcej, niż Jarosław Kaczyński chciałby przyznać

Program Rodzina 500+, czy obniżenie wieku emerytalnego – filary programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, które udało się wprowadzić w ciągu ostatnich czterech lat. Jednak część obietnic, z którymi partia rządząca szła do Sejmu w 2015 roku, nie weszły w życie.
Share
Jarosław Kaczyński zapewnia, że PiS zrealizował "miażdżącą większość" obietnic. Tymczasem prawda jest nieco inna.
Jarosław Kaczyński zapewnia, że PiS zrealizował "miażdżącą większość" obietnic. Tymczasem prawda jest nieco inna.Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d1e4fsu

– Miażdżąca większość naszych obietnic została zrealizowana – zapewniał Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej w Radomiu. "Fakt" sprawdził, czy rzeczywiście tak jest.

Najważniejszą niezrealizowaną obietnicą z 2015 roku jest obniżenie VAT do 22 proc. W wieloletnim planie finansowym państwa utrzymano stawki podatku 23 i 8 proc. Plan ten jest przewidziany do 2022 roku, co oznacza, że obniżki daniny od towarów i usług moglibyśmy się spodziewać najwcześniej w 2023 roku.

W programie wyborczym z 2015 roku PiS zapewniał, że wprowadzi zerowy VAT na ubranka da dzieci. Rodzice muszą obejść się ze smakiem – na pocieszenie dostali jednak obniżenie podatku na artykuły higieniczne i artykuły dla dzieci z 8 do 5 proc. Nowa stawka na te produkty wejdzie w życie od 1 kwietnia 2020 roku.

d1e4fsu

Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie

PiS nie podwyższył też wszystkim Polakom kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych. Z tej kwoty mogą skorzystać wyłącznie osoby z najniższymi dochodami. Na pomoc państwa nie mają też co liczyć frankowicze – rząd nie planuje wprowadzić przewalutowania kredytów, chociaż, być może, zamiast polityków zapewni to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kilka niezrealizowanych obietnic dotyczy również zdrowia Polaków. Darmowych leków nie otrzymały wciąż kobiety w ciąży. Chociaż pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie w połowie 2019 roku, to jest cały czas przesuwana przez rząd. Obecnie – na kolejną kadencję.

d1e4fsu

Przeczytaj: 500+ dla emerytów i niepełnosprawnych. "Muszę brać lichwiarskie pożyczki, żeby przeżyć"

Nie ma też darmowych wszystkich leków dla osób powyżej 75. roku życia – PiS jednak zapewnił część bezpłatnych medykamentów dla seniorów, które są zawarte na wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Nie ma też mowy o likwidacji NFZ i składki zdrowotnej. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zapowiedział, że przyszłość Funduszu Zdrowia to temat na kolejną kadencję. Obecnie natomiast ogłoszony został konkurs na prezesa NFZ.

Sprawdź: 500+ po przeprowadzce. Nie zapomnij powiadomić urzędów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e4fsu

Podziel się opinią

Share
d1e4fsu
d1e4fsu