Niezrealizowane obietnice PiS. Więcej, niż Jarosław Kaczyński chciałby przyznać
Program Rodzina 500+, czy obniżenie wieku emerytalnego – filary programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, które udało się wprowadzić w ciągu ostatnich czterech lat. Jednak część obietnic, z którymi partia rządząca szła do Sejmu w 2015 roku, nie weszły w życie.
– Miażdżąca większość naszych obietnic została zrealizowana – zapewniał Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej w Radomiu. "Fakt" sprawdził, czy rzeczywiście tak jest.
Najważniejszą niezrealizowaną obietnicą z 2015 roku jest obniżenie VAT do 22 proc. W wieloletnim planie finansowym państwa utrzymano stawki podatku 23 i 8 proc. Plan ten jest przewidziany do 2022 roku, co oznacza, że obniżki daniny od towarów i usług moglibyśmy się spodziewać najwcześniej w 2023 roku.
W programie wyborczym z 2015 roku PiS zapewniał, że wprowadzi zerowy VAT na ubranka da dzieci. Rodzice muszą obejść się ze smakiem – na pocieszenie dostali jednak obniżenie podatku na artykuły higieniczne i artykuły dla dzieci z 8 do 5 proc. Nowa stawka na te produkty wejdzie w życie od 1 kwietnia 2020 roku.
Zobacz także: Sztuczna inteligencja może nas zgubić. Jednak bez niej nie ma mowy o bezpieczeństwie
PiS nie podwyższył też wszystkim Polakom kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych. Z tej kwoty mogą skorzystać wyłącznie osoby z najniższymi dochodami. Na pomoc państwa nie mają też co liczyć frankowicze – rząd nie planuje wprowadzić przewalutowania kredytów, chociaż, być może, zamiast polityków zapewni to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Kilka niezrealizowanych obietnic dotyczy również zdrowia Polaków. Darmowych leków nie otrzymały wciąż kobiety w ciąży. Chociaż pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie w połowie 2019 roku, to jest cały czas przesuwana przez rząd. Obecnie – na kolejną kadencję.
Nie ma też darmowych wszystkich leków dla osób powyżej 75. roku życia – PiS jednak zapewnił część bezpłatnych medykamentów dla seniorów, które są zawarte na wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Nie ma też mowy o likwidacji NFZ i składki zdrowotnej. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zapowiedział, że przyszłość Funduszu Zdrowia to temat na kolejną kadencję. Obecnie natomiast ogłoszony został konkurs na prezesa NFZ.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl