Trwa ładowanie...

Niższy wiek, wyższe emerytury. Nawet 300 tys. osób może liczyć na podwyżki

1 października zacznie obowiązywać reforma obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. A to oznacza, że aż 670 tys. emerytów będzie mogło złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Dla połowy z nich oznacza to podwyżki świadczeń. W połączeniu z waloryzacją to może być nawet ok. 900 zł rocznie dla 2 tys. zł emerytury.

Niższy wiek, wyższe emerytury. Nawet 300 tys. osób może liczyć na podwyżkiŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dlj6d87
dlj6d87

Wszystkiemu "winna" jest tabela dalszego trwania życia, którą ogłasza prezes GUS. Dzieje się to 1 kwietnia każdego roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na tej podstawie szacuje, ile życia pozostało średnio nowemu emerytowi i oblicza wysokość przysługującego mu świadczenia. Tak, żeby wziąć pod uwagę jak długo dany emeryt będzie pobierał pieniądze z ZUS.

A z tabelą publikowaną przez GUS w uproszczeniu jest tak: im późniejsza tabela, tym mniej korzystne wskaźniki dla emerytów. Z każdym rokiem średnia życia jest coraz dłuższa.

W takim przypadku teoretycznie "poszkodowani" mogą być ci, którzy na emeryturę przeszli według zasad wprowadzonych przez premiera Donalda Tuska. Zrobili to później, niż przewidywać będą wprowadzone od października zmiany.

dlj6d87

"Poszkodowani" emeryci

W międzyczasie weszły nowe wskaźniki GUS, dotyczące dalszego trwania życia. Zawierają one - w uproszczeniu - te, które później posłużą do obliczenia emerytury. Inny odpowiada wiekowi 65 lat i 4 miesięcy, a inny - 65 lat i 8 miesięcy.

Dlatego takim osobom przysługuje prawo do ponownego przeliczenia świadczenia, o czym informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Muszą spełnić jeden warunek - na emeryturę musieli przejść już w podwyższonym wieku emerytalnym.

Na przykład kobieta, która urodziła się w czerwcu 1956 roku, według nowych przepisów z 2013 roku, pracę mogła zakończyć dopiero w wieku 61 lat i 2 miesięcy. Do obliczenia jej emerytury został wykorzystany wskaźnik dla 61 lat i 2 miesięcy.

Od października jednak będzie mogła złożyć wniosek o to, by jej emerytura liczona była według wskaźnika, który obowiązywał w dniu jej 60. urodzin. Tyle bowiem będzie wynosił obniżony przez obecną władzę wiek emerytalny, więc w takim wieku przykładowa kobieta powinna "de facto" skończyć pracę.

dlj6d87

W jej przypadku pod uwagę brana była więc późniejsza tabela GUS. A ta, jak już pisaliśmy wyżej - jest mniej korzystna, bo zakłada, że Polacy żyją dłużej.

Wyjątkiem są tutaj np. panie urodzone w styczniu i lutym 1953 roku - one, tak czy siak, będą korzystały z tej samej tabeli dalszego trwania życia.

Waloryzacja rent i emerytur. Będą podwyżki

W zależności od indywidualnego przypadku takie przeliczenie może być mniej lub bardziej korzystne. Może też zdarzyć się, że emeryt na takiej operacji straci.

dlj6d87

ZUS szacuje, że zyska mniej więcej połowa z 670 tys. emerytów, których objął podwyższony wiek. A to oznacza, że na podwyżki może liczyć nawet 300 tys. osób.

O jak dużych pieniądzach mowa? - Szacuję, że podwyżki wyniosą ok. 1 proc. wysokości świadczenia - prognozuje na łamach "Rz" dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń na Uniwersytecie Warszawskim.

Z pozoru wygląda to na kosmetyczną zmianę, ale jeśli weźmiemy pod uwagę średnie świadczenie w wysokości 2 tys. zł miesięcznie, to w ciągu roku taki emeryt zyska już 240 zł.

dlj6d87

Waloryzacja dorzuci swoje

Na tym nie koniec podwyżek dla emerytów. Jak informowaliśmy już wielokrotnie w WP, od 2018 roku rząd przewiduje pokaźną waloryzację świadczeń.

W tym roku emerytury i renty mają wzrosnąć aż o 2,7 proc. w skali roku. Dla porównania - rok wcześniej było to zaledwie 0,44 proc. Wzrost jest więc 6-krotnie większy.

Co to oznacza? Tyle że wspomniany emeryt ze średnim świadczeniem 2 tys. zł, otrzyma 54 zł miesięcznie podwyżki.

dlj6d87

Jeśli dodamy do tego 20 zł, wynikające z ponownego przeliczenia, to uzbiera się już 74 zł co miesiąc. A gdy pomnożymy to razy 12 miesięcy, to mamy 888 zł. Dla większości emerytów jest to kwota niebagatelna.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP.PL
dlj6d87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlj6d87