Trwa ładowanie...

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Seniorzy dostaną podwyżki świadczeń

Renty i emerytury w przyszłym roku znowu urosną. Waloryzacja świadczeń w 2018 r. najprawdopodobniej wyniesie 2,7 proc. Dla dostających najniższe świadczenia będzie to dodatkowe 27 zł brutto.

d3xsw17
d3xsw17

"Prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. kształtuje się na poziomie 102,7 proc." - można przeczytać w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów. To duży skok. W ubiegłym roku podwyżka wyniosła zaledwie 0,44 proc.

Rządowe Centrum Legislacji
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, fot: WP.PL

To ważna informacja dla seniorów. Ci, którzy dostają 1000 zł brutto emerytury lub renty po zmianach mogliby liczyć na 1027 zł. Na rękę będzie to 875,57 zł, czyli 21,57 zł więcej niż przed podwyżką.

Oczywiście zmiany mocniej odczują ci seniorzy, którzy pobierają wyższe świadczenia. I tak - dostający 2 tys. zł brutto mogą liczyć na 44,14 zł więcej na rękę. Pobierający 3 tys. zł brutto dostaną już 65,71 zł więcej do portfela.

Ile dostaną seniorzy? Pokazujemy nowe stawki rent i emerytur

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP
WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Podwyżka obejmuje wszystkie świadczenia, czyli zarówno te finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak i te wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nowe stawki wchodzą w życie co roku od 1 marca. Większe emerytury renciści pobiorą więc dopiero za 8 miesięcy.

d3xsw17

Z radością warto się jednak wstrzymać. To tylko prognozowany wskaźnik. Pewne jest, że podwyżka nie będzie niższa niż 2,4 proc. - bo tak już w czerwcu zdecydował rząd. Skąd 2,7 proc.? Wskaźnik cen i towarów w 2017 roku prognozowany jest na 2,1 proc. Tyle mają wynieść średnie podwyżki cen produktów i usług w tym roku. Do wskaźnika waloryzacji dodaje się również 20 proc. średniego wzrostu płac. Rząd zakłada, że pracownicy w Polsce dostaną o 3 proc. więcej niż przed rokiem. Z tego jest więc 0,6 proc. do waloryzacji. Efekt - 2,7 proc.

d3xsw17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xsw17