Trwa ładowanie...
nobel
11-10-2010 13:10

Nobel z ekonomii za prace nad bezrobociem

Tegoroczną nagrodę Nobla z ekonomii otrzymali Peter Diamond, Dale Mortensen i Christopher Pissarides.

Nobel z ekonomii za prace nad bezrobociemŹródło: Jupiterimages
d4n4j17
d4n4j17

Ekonomiści zostali wyróżnieni za badania nad modelami analiz rynkowych. Naukowcy badali, jaki wpływ na bezrobocie, wakaty oraz wynagrodzenie, mają regulacje i polityka rynkowa.

Laureaci dostaną 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 4,3 mln złotych.

Pełna nazwa wyróżnienia to nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Przyznawana jest od 1969 roku, jako jedyna nieufundowana przez Alfreda Nobla. Laureatów wybiera jednak Komitet Noblowski Akademii.

Nagroda z ekonomii jest przyznawana na tych samych zasadach, jak pozostałe.

d4n4j17

Peter Diamond, ekonomista, specjalizujący się w amerykańskim systemie ubezpieczeń społecznych, był w tym roku kandydatem Baracka Obamy na miejsce w zarządzie FED. Jego propozycja została jednak odrzucona przez senat. We wrześniu prezydent Obama ponowił kandydaturę.

Kolejny nagrodzony, Dale T. Mortensen specjalizuje się w badaniu rynku pracy, makroekonomii i teorii ekonomii. Christopher Pissarides to grecki Cypryjczyk, wykładowca w londyńskiej Szkole Nauk Ekonomicznych i Politycznych. Specjalizuje się w badaniach rynku pracy, zmian strukturalny i wzrostu gospodarczego.

W ubiegłym roku ekonomicznego Nobla otrzymali Amerykanie Elinor Ostrom oraz Oliver E. Williamson. Ostroma wyróżniono za model zarządzania własnością wspólną przez stowarzyszenie użytkowników, zaś Williamsona za teorię rozwiązania konfliktów korporacyjnych.

JK - wp.pl

d4n4j17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n4j17