Notowania dolara pod wpływem słów szefowej Fed
Oczekiwania co do wystąpienia prezes Yellen są podzielone.
Najważniejsze wydarzenie tego tygodnia to wystąpienie szefowej Fed w amerykańskim Kongresie. Janet Yellen złoży sprawozdanie z polityki monetarnej, a następnie będzie odpowiadać na pytania członków Izby Reprezentantów. Wielu inwestorów oczekuje, że właśnie wtedy poznamy więcej informacji dotyczących perspektyw podwyżek stóp procentowych w USA - komentuje Kamil Maliszewski, analityk mBanku. Wydarzenie to będzie miało kluczowy wpływ na cenę dolara.
- Oczekiwania co do wystąpienia prezes Yellen są podzielone, gdyż część rynków spodziewa się bardzo gołębiego przekazu, który wskazywałby na zdecydowane pogorszenie warunków finansowania w gospodarce oraz nowe ryzyka, które pojawiły się od grudniowej decyzji o podwyżkach stóp procentowych. Inni natomiast nie oczekują żadnych nowych informacji od - powściągliwej zazwyczaj w komentarzach - Prezes Fed. Należy się jednak pamiętać, że Janet Yellen będzie prezentowała tam stanowisko całego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) i w tej sytuacji jej przekaz powinien być zdecydowanie bardziej zrównoważony - komentuje Kamil Maliszewski
Analityk dodaje, że można także oczekiwać, iż Prezes Fed zostanie zapytana o to, czy grudniowa podwyżka nie była błędem. Jeżeli Janet Yellen będzie chciała bronić tej decyzji, to najprawdopodobniej usłyszymy sporo dobrego o stanie amerykańskiej gospodarki, co może zostać odebrane jastrzębio przez inwestorów. Argumentów po stronie zwolenników podwyżek jest co najmniej kilka, rynek pracy jest bardzo silny, a dodatkowo pojawiły się oznaki wzrostu wynagrodzeń, których tak silnie wypatrywał Fed. Do marcowego posiedzenia został jeszcze ponad miesiąc, dlatego droga do podwyżek stóp procentowych na najbliższym spotkaniu Komitetu nie jest zamknięta. Obecnie wydaje się jednak, że zmiana stóp jest raczej wykluczona. Biorąc pod uwagę obecne rynkowe wyceny prawdopodobieństwa podwyżek, które zbliżają się do zera, należy stwierdzić, że zdecydowanie jest miejsce do umocnienia dolara i ryzyko skierowane jest właśnie w tą stronę.
Kurs dolara w ostatnim czasie mocno się osłabił. Jego cena w stosunku do polskiej waluty znajduje się na poziomie z początku tego roku. Amerykańska waluta kosztuje obecnie 3,93 zł.
Zobacz, jak zmieniała się cena dolara w tym roku src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1451602800&de=1455121800&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=USDPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&tid=0&w=605&h=284&cm=0&lp=1"/>