Trwa ładowanie...
d3zdg9d

Nowa elektrociepłownia Grupy Azoty. Ruszają też prace nad instalacją nawozową

Elektrociepłownie i instalację do produkcji płynnych nawozów saletrzano-mocznikowych chce postawić giełdowa spółka w Kędzierzynie-Koźlu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa elektrociepłownia Grupy Azoty. Ruszają też prace nad instalacją nawozową
(WP.PL, Fot: Grupa Azoty/materiały prasowe)
d3zdg9d

Ruszają prace przy nowej elektrociepłowni Grupy Azoty. Symboliczny kamień węgielny wmurowano w Kędzierzynie-Koźlu. Jednocześnie mają też trwać prace nad nową instalacją do produkcji płynnych nawozów saletrzano-mocznikowych. Obie inwestycje kosztować mają w sumie blisko 630 mln zł.

W piątkowych uroczystościach w Kędzierzynie-Koźlu, rozpoczynających obie inwestycje, wziął udział minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Podkreślał on, że Grupa Azoty uruchamiając te zadania "po raz kolejny w ostatnich miesiącach udowadnia, że polska chemia staje się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki i polskiego przemysłu".

Szef resortu przypomniał, że do końca 2020 r. Grupa Azoty zainwestuje w sumie 7 mld zł, a same Zakłady Azotowe Kędzierzyn na nowe projekty inwestycyjne planują przeznaczyć ponad 1,5 mld zł. - To pieniądze, które już teraz przyczyniają się do rozwoju regionu opolskiego. Inwestycje to nowe miejsca pracy i podatki dla samorządów. To stymuluje lokalną gospodarkę już teraz, w trakcie budowy - mówił Karpiński.

d3zdg9d

W rozmowie z mediami szef resortu skarbu zaznaczył w piątek, że tego typu inwestycje jak w Kędzierzynie-Koźlu czy jak rozbudowywana pod Opolem Elektrownia Opole sprawiają, że Polska jest obecnie "największym przemysłowym placem budowy" w Europie.

- Ale także i regionalnie to jest inwestycja, która mówi do Śląska: my będziemy potrzebowali waszego węgla; podobnie w Opolu. A więc to jest spójny plan uprzemysłowienia Polski, reindustrializacji opartej na najlepszych rozwiązaniach technologicznych i na bezpieczeństwie energetycznym, którego podstawą jest węgiel - podkreślał Karpiński.

Nowa kędzierzyńska elektrociepłownia będzie produkować 25 MW energii elektrycznej i 140 Mg/h megawatów energii termicznej. Jak podkreśla firma - to modelowa inwestycja w zakresie ochrony środowiska, realizowana zgodnie z wymaganiami dyrektywy IED. Powstałe w procesie produkcji odpady nie będą składowane, tylko znajdą zastosowanie m.in. w przemyśle budowlanym, drogowym czy górnictwie.

Całość inwestycji ma być zamknięta do końca 2019 r., a jej pierwszy etap do końca 2016 r. Głównym wykonawcą I etapu jest Rafako SA. Wykonawcą instalacji do produkcji nawozów saletrzano-mocznikowych RSM, drugiej inwestycji, będzie natomiast spółka PROZAP wchodząca w skład Grupy Azoty.

d3zdg9d

Prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Adam Leszkiewicz zaznaczył, że obie inwestycje wpisują się w plan rozwoju spółki. - Pierwsza jest konieczna do naszej działalności, druga poszerza nasze portfolio o nowy produkt, tworzy kolejne miejsca pracy i nowe kompetencje w obszarze nawozów - mówił.

W rozmowie z mediami tłumaczył, że nowa elektrociepłownia zabezpieczy firmę, jeśli chodzi o częściowe dostawy prądu i dostawy ciepła i pary technologicznej. - To są rzeczy kluczowe dla funkcjonowania tego zakładu, bez tego nie można by było po prostu produkować - wyjaśniał.

Z kolei prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski dodał, że wszystkie inwestycje, które realizuje spółka, mają jedną cechę wspólną - innowacyjność. - Dzięki temu możemy budować naszą silną pozycję na konkurencyjnym rynku. Bardzo ważne jest też to, że opieramy się na polskiej myśli naukowej i na polskim wykonawstwie. W ten sposób w Grupie Azoty tworzymy innowacyjną przyszłość polskiej gospodarki - podkreślał.

Grupa Azoty ZAK SA to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Jej oferta skierowana jest do takich sektorów gospodarki jak rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne, przemysł tworzywowy. Zatrudnia 1,6 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/m353059.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/polskie-firmy-w-krajach-arabskich-po,87,0,1802071.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kazar rusza na podbój Dubaju Polska firma Kazar otworzyła drugi już salon z obuwiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - tym razem w Dubaju. Pierwszy salon zlokalizowany jest w Abu Dhabi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m338444.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowa-fabryka-grupy-nowy-styl-w-jasle-zaczela,17,0,1735441.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Supernowoczesna polska fabryka otwarta Grupa Nowy Styl oficjalnie uruchomiła swój nowy zakład w Jaśle. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/m335454.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/autostrada-a2-wojewoda-obiecuje-budowe-trasy,52,0,1721652.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Coraz bliżej kolejnego odcinka ważnej autostrady Rządowi urzędnicy deklarują przyspieszenie prac na A2
d3zdg9d

Podziel się opinią

Share

d3zdg9d

d3zdg9d