Trwa ładowanie...
funt brytyjski
31-10-2016 20:11

Nowa jednofuntówka w Wielkiej Brytanii. Już od 2017 r.

Brytyjski rząd przygotowuje wprowadzenie nowego wzoru monet jednofuntowych. Ruszyła specjalna strona internetowa, która ma ułatwić przystosowanie się handlu do tej zmiany.

Nowa jednofuntówka w Wielkiej Brytanii. Już od 2017 r.Fot: stux/pixabay (Public Domain)
dr0atue
dr0atue

Od marca przyszłego roku jednofuntówki będą mieć kształt szesnastokąta. Będą nieco większe niż obecne, okrągłe, nieco cieńsze i nieco lżejsze. Może to sprawiać trudności w automatach - na stacjach kolei i metra, w szatniach, toaletach i przechowalniach bagażu, na parkingach, na pocztach i w salonach gier.

Graniaste funtówki będą w obiegu jednocześnie z dotychczasowymi, okrągłymi, od marca do września przyszłego roku, ale zdając utarg handlowcy będą je musieli deponować w bankach osobno.

Program wymiany funtówek ma zapobiec fałszerstwom. Obecnie w obiegu jest około 45 milionów podrobionych monet. Nowa jednofuntówka ma być najtrudniejsza na świecie do sfałszowania. Będzie nie tylko odmiennego kształtu i z dwóch stopów, ale też ma też mieć charakterystyczny wzór, który zachowuje się jak hologram - w zależności od kąta nachylenia ukazuje albo jedynkę, albo symbol funta.

Moneta mieć będzie też nie jeden, ale dwa pasy napisów na obwodzie awersu, wokół profilu królowej i datę emisji na każdym z dwunastu boków na rewersie.

dr0atue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr0atue