Trwa ładowanie...

Nowe etykiety energetyczne. Komisja Europejska wprowadzi w 2021 roku

Od marca 2021 r. na wszystkich nowych urządzeniach AGD i RTV pojawią się zmienione etykiety energetyczne - informuje Urząd Regulacji Energetyki. Sprawdź, co z nich wyczytasz.

Nowe etykiety energetyczne. Komisja Europejska wprowadzi w 2021 rokuŹródło: URE, fot: URE
dzxvizk
dzxvizk

Od przyszłego roku zmienią się reguły dotyczące oznaczeń na urządzeniach RTV i AGD. Pojawią na nich inne ikony do dodatkowe informacje, jak choćby o skali emitowanego przez urządzenie hałasu, czy ilości wody potrzebnej np. danej pralce na jeden cykl prania - informuje URE.

Ważną zmianą będzie odejście od kolejnych "+", wraca za to zasada siedmiopunktowej skali od A do G.

Jak wyjaśnia urząd, "produkty, które mają obecnie najwyższą klasą energetyczną, czyli oznaczone jako A+++, w nowym oznaczeniu będą miały literę "C". Dla tych z A z jednym plusem, czyli obecnie najbardziej energochłonnych, zarezerwowane będą litery "F" i "G". Litery A i B na razie nie będą przeznaczone dla żadnych produktów do czasu, aż na rynku pojawią się jeszcze bardziej wydajne energetycznie produkty AGD i RTV".

Uwaga! Sanepid ostrzega. "Czytajmy etykiety. Upały to zmora dla żywności"

Dodatkowo na etykiecie pojawi się kod QR. Jego zeskanowanie ma umożliwić klientowi wejść do bazy tzw. EPREL i sprawdzić specyfikację techniczną wybranego sprzętu.

Przypomnijmy, że od przyszłego roku producenci będą zobowiązani rejestrować swoje produkty w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi w Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych (EPREL) .

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzxvizk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzxvizk