Nowe masowce PŻM z klasyfikacją PRS
Polska Żegluga Morska (PŻM) przekaże pod nadzór Polskiego Rejestru Statków (PRS) cztery statki budowane przez armatora w japońskiej stoczni. Umowę w tej sprawie podpisano w środę w Warszawie.
Jak tłumaczy doradca dyrektora PŻM Krzysztof Gogol, armator współpracuje z PRS, jako instytucją odpowiedzialną za standardy techniczne i bezpieczeństwa na statkach.
- Przekazanie pod nadzór PRS najnowszych masowców PŻM, największych, jakie pływały we flocie szczecińskiego armatora, jest znakiem woli kontynuacji współpracy pomiędzy tymi dwoma polskimi podmiotami - zaznaczył.
PRS jest tzw. klasyfikatorem statków, który zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonuje klasyfikacji jednostek pod względem ich standardów technicznych, jak i bezpiecznej żeglugi. Klasyfikacja odbywa się po odebraniu statku ze stoczni i potem, po każdym tzw. remoncie klasowym statku.
Polski Rejestr Statków ma zdolność zapewnienia pełnej i skutecznej obsługi oddawanych pod jego nadzór masowców PŻM, ponieważ w dziedzinie bezpieczeństwa statków jest firmą uznaną na całym świecie - podkreślił Gogol.
PRS jest pełnoprawnym członkiem organizacji skupiających najważniejszych klasyfikatorów świata, w tym Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS).
Pod nadzór PRS trafi seria czterech statków PŻM, budowanych w japońskiej stoczni Tsuneishi.
Polska Żegluga Morska zakończy w przyszłym roku, zainicjowany w 2005 roku, program odnowy tonażu. Zamykające program cztery tzw. kamsarmaksy (82 tys. DWT każdy), którym nadane będą nazwy: "Karpaty", "Sudety", "Beskidy" oraz "Tatry", będą sukcesywnie oddawane do użytku przez stocznię Tsuneishi w całym 2013 roku.
Dzięki zrealizowaniu całego programu inwestycyjnego, średnia wieku floty PŻM spadnie do około 10 lat. Tak niski średni wiek statków armator osiągnął po raz pierwszy od czasów transformacji gospodarczej w 1989 roku.
Polska Żegluga Morska współpracuje nieprzerwanie z Polskim Rejestrem Statków od czasu swojego powstania, a więc od 1951 r.
PŻM ma w swojej flocie 80 statków. W tym roku armator odebrał 13 masowców, budowanych w chińskich stoczniach.
Działająca od 61 lat Polska Żegluga Morska jest przedsiębiorstwem państwowym. Zatrudnia blisko 3 tys. osób, z czego na morzu pracuje ok. 2500. W całej Grupie PŻM pracuje około 4000 osób; większość z nich to mieszkańcy Szczecina i regionu.