Trwa ładowanie...

Nowe paszporty za progiem. Można już składać wnioski

Każdy, kto od poniedziałku 5 listopada br. złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Ma być bezpieczniej.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nowe paszporty za progiem. Można już składać wnioski
Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dkvhnwv

Jako że w tym roku obchodzimy stulecie niepodległości, na stronach dokumentu zagoszczą także nowe ozdoby. Będą to najważniejsze dla odzyskania wolności postaci, miejsca, wydarzenia i symbole.

O tym, jakie wydarzenia zostaną upamiętnione)
mieli wpływ internauci przez głosowanie na stronach resortu. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W najnowszych paszportach znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Kontrowersyjny projekt nowego paszportu

Jak twierdzi MSWiA, po zmianach, które określa mianem "unikalnych", polskie paszporty będą jednymi z najbezpieczniejszych i najlepszych na świecie. Tzw. strona spersonalizowana będzie w całości wykonana z poliwęglanu. Umożliwi to instalację chipa z danymi posiadacza dokumentu. Strona ta będzie się łączyć z resztą za pomocą specjalnie skonstruowanego zawiasu. Dzięki temu każda próbo jej odłączenia od książeczki będzie widoczna. To zabezpieczenie to autorskie rozwiązanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

dkvhnwv

Dotychczasowy wzór paszportu obowiązuje od 2006 r. Zasady bezpieczeństwa wymagają, aby zmieniać go mniej więcej raz na dekadę.

Co roku w Polsce wydawanych jest 1,3-14 mln paszportów. Wprowadzenie nowego wzoru nie oznacza konieczności wymiany dokumentu. Można go stosować z powodzeniem do momentu wyczerpania się jego ważności określonej w książeczce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dkvhnwv

Podziel się opinią

Share
dkvhnwv
dkvhnwv