Trwa ładowanie...

Nowe świadczenie. Sejm zgodny jak nigdy, uchwalił dodatek 200 zł za każdy miesiąc

Posłowie PiS, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej oraz Konfederacji zgodni. Już po pierwszym czytaniu przyjęli projekt, który zakłada świadczenie dla Polaków zesłanych lub deportowanych do ZSRR - po 200 zł za każdy miesiąc, jednak nie mniej niż 2400 zł.

Nowe świadczenie. Sejm zgodny jak nigdy, uchwalił dodatek 200 zł za każdy miesiącŹródło: Sejm.gov.pl
d16c0a9
d16c0a9

Projekt do Sejmu zgłosił prezydent Andrzej Duda. Przewiduje przyznanie jednorazowych świadczeń pieniężnych, które - biorąc pod uwagę średni czas przebywania na zesłaniu - mogą wynieść 13,2 tys. zł - przypomina "Fakt".

Czytaj też: Zasiłek macierzyński ostro w dół. Matki dużo straciły

Pieniądze będą przyznawane w wysokości proporcjonalnej do okresu przebywania danej osoby na zesłaniu lub deportacji w Związku Sowieckim. Za każdy pełny miesiąc w latach 1939–56 tego rodzaju represji ma przysługiwać 200 zł, jednak nie mniej niż 2400 zł.

Przepisy mają zniwelować nierówności i zaspokoić słuszne roszczenia obywateli polskich zesłanych lub deportowanych do ZSRR, którzy do tej pory nie otrzymali rekompensaty za doznane cierpienia.

Obejrzyj: Nie tylko "Beczka+". Walka rządu ze zmianami klimatu

- Te odszkodowania powinna wypłacać Rosja, ale Rosja nigdy do tego się nie przyzna i nigdy nie zapłaci. Rosja wyraźnie powiedziała: to nie jest ich sprawa. Rosja w ogóle tego nie uznaje - stwierdził sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera, który przedstawiał projekt posłom.

d16c0a9

W dyskusji nad projektem posłowie wszystkich klubów i kół opowiedzieli się za zaproponowanymi przepisami, podkreślając, że są one próbą zadośćuczynienia za wyrządzone zło.

Czytaj także: Spór o wodomierz. Wspólnota słono zapłaci

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłosili też wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu (bez prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny) i uchwalenie ustawy jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu, co poparło część posłów, m.in. z Koalicji Polskiej.

Z danych Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wynika, że świadczenia, które będą finansowane z budżetu państwa, może uzyskać ok. 22 tys. osób. Koszt wypłaty świadczeń oszacowano na ok. 290 mln zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16c0a9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16c0a9