Nowe szczyty eurodolara
Spadki eurodolara zahamowane zostały w okolicach 1,4380, następnie kurs EUR/USD gwałtownie wystrzelił. Od ustanowionego na sesji azjatyckiej dziennego minimum do godzin popołudniowych wzrastał o blisko 1 proc. i kilkunastomiesięczne maksima na poziomie 1,4520. Pod koniec sesji europejskiej eurodolar powracał w okolice 1,4460.
12.04.2011 | aktual.: 12.04.2011 17:47
Przed popołudniem dolar gwałtownie umocnił się natomiast w stosunku do funta szterlinga. Kurs w kilkanaście minut spadł z okolic 1,6320 do 1,6230 – była to reakcja inwestorów na zaskoczenie jakim był spadek inflacji w marcu. Tempo wzrostu cen konsumpcyjnych spadło do 4,0 proc. r/r z 4,4 proc. w lutym. W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wyniosła 0,3 proc., miesiąc wcześniej koszyk dóbr konsumpcyjnych podrożał na Wyspach o 0,7 proc. m/m. Prognozowano wzrost inflacji CPI o odpowiednio 4,4 proc. r/r i 0,6 proc. m/m. Nieoczekiwany, pierwszy od lata ubiegłego roku spadek inflacji może pozwolić brytyjskim władzom monetarnym na odłożenie w czasie decyzji o zwiększeniu kosztu pieniądza. Bank of England obawia się bowiem, że podwyżka stóp procentowych mogłaby zaszkodzić wychodzącej z kryzysu gospodarce.
Kluczowy dla decyzji BoE na majowym posiedzeniu będzie odczyt dynamiki PKB w I kwartale, który zaplanowany jest na 27 kwietnia. Po południu dolar odrabiał część strat w stosunku do funta i kurs GBP/USD powracał w okolice 1,6300.Na krajowym rynku obserwowaliśmy kolejną bardzo spokojną sesję – kurs EUR/USD przez większość dnia konsolidował się w okolicach 3,97. W stosunku do dolara amerykańskiego złoty jest obecnie najmocniejszy od października. Kurs USD/PLN poruszał się dziś w przedziale 2,73- 2,77 i ciągle znajduje się w pobliżu dołków z jesieni 2010. Jutrzejszy odczyt marcowej inflacji konsumenckiej da wskazówkę odnośnie do dalszych decyzji RPP. Znaczny wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych może przyśpieszyć decyzję o podwyżce stóp i przełoży się na umocnienie złotego.
Sporządził:
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.