Nowelizacja Prawa wodnego. Prezydent podpisał zmiany, które ułatwią tworzenie kąpielisk
Szykują się duże ułatwienia w procedurach administracyjnych przy tworzeniu kąpielisk. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację Prawa wodnego - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
Celem nowelizacji Prawa wodnego jest usprawnienie procedur administracyjnych przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.
Przepisy przewidują m.in. połączenie procedury wydawania zgody przez właściwy organ gminy z procedurą dokonywania zgłoszenia wodnoprawnego – przez składanie w tym zakresie jednego wniosku do jednego organu.
Zmieni się również forma zgody na utworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli z uchwały rady gminy na milczące załatwienie sprawy albo sprzeciw wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Według projektodawców ma to przyspieszyć procedurę wydawania takiej zgody.
Skrócony zostanie ponadto czas zgłoszeń wodnoprawnych z 30 na 21 dni. Po zmianie przepisów ma zmniejszyć się też liczba elementów, jakie muszą być uwzględnione w zgłoszeniu i załącznikach.
Andrzej Duda z wizytą w Ukrainie. Poseł opozycji o działaniach prezydenta
Nie trzeba będzie np. dołączać wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym zakresie odpowiednimi danymi będzie dysponował wójt, burmistrz lub prezent miast, który będzie mógł zweryfikować zgodność danego zamierzenia z obowiązującym na terenie gminy zagospodarowaniem przestrzennym.
"Organizator będzie mógł utworzyć miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, jeżeli wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie wniesie sprzeciwu, w drodze decyzji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia albo przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu przekaże zawiadomienie o braku sprzeciwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Jak podała, ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.