Trwa ładowanie...
d2kzb5o
09-10-2015 08:48

Nowelizacja ustawy o działalności gospodarczej skierowana do podpisu prezydenta

Warszawa, 09.10.2015 (ISBnews) - Przyjęta przez Sejm 25 września br. ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw została skierowana do podpisu Prezydenta RP, podało Ministerstwo Gospodarki.

d2kzb5o

Ustawa zawiera przede wszystkim rozwiązania upraszczające procedury administracyjne związane z dokonywaniem wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), które w zamierzeniu ustawodawcy mają zwiększyć szybkość i sprawność obsługi przedsiębiorców.

"Uproszczenie stosowania przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej i usprawnienie systemu CEIDG powinno przełożyć się na zmniejszenie liczby wniosków wymagających wszczęcia postępowania administracyjnego i skrócenie czasu oczekiwania na aktualizację wpisu. Oznacza to, że przedsiębiorcy otrzymają o kilkadziesiąt tysięcy mniej decyzji i postanowień administracyjnych rocznie" - czytamy w komunikacie.

Nowelizacja doprecyzuje także istniejące przepisy ustawy, co ma uprościć i ujednolicić stosowanie prawa oraz zapewnić wysoką jakość danych w ewidencji przedsiębiorców.

"Ma to szczególne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw, których zaufanie do kontrahentów bazuje na informacjach czerpanych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministra gospodarki" - czytamy dalej.

d2kzb5o

W ramach nowelizacji ustawy przewidziano również zmiany zmierzające do udostępniania danych CEIDG poprzez wyszukiwarkę nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym podmiotom.

"Nastąpi więc zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie udostępniania danych CEIDG, poprzez zniesienie opłaty za ich udostępnianie. Nowelizacja ma umożliwić ponadto organom państwowym, takim jak np. sądy czy prokuratury, dostęp do wszystkich danych wpisowych" - napisano także w materiale.

(ISBnews)

d2kzb5o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kzb5o