Nowelizacja ustawy o nadzorze nad firmami pożyczkowymi trafiła do podkomisji

Warszawa, 24.06.2015 (ISBnews) - Sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, pod obrady podkomisji. Celem nowelizacji jest przede wszystkim wzmocnienie nadzoru nad firmami pożyczkowymi.

24.06.2015 17:00

"Zależy nam bardzo na ochronie konsumentów, aby podmioty, które udzielają pożyczek miały określone rygory, które zapisano w projekcie. Proponuję projekt skierować do 11-osobowej podkomisji" - powiedziała przewodnicząca komisji Krystyna Skowrońska podczas obrad.

Skład podkomisji został wyznaczony.

Resort finansów poprzez nowelizację proponuje nałożenie na firmy pożyczkowe dodatkowych limitów kosztów i ograniczeń dla prowadzenia działalności. Według Marka Bosaka z firmy Vivus, cytowanego wcześniej przez "Wprost", nowe regulacje ingerują przede wszystkim w branżę internetową, która udziela małych pożyczek na krótkie terminy.

Jak podał tygodnik "Wprost", firmy pożyczające w internecie przy proponowanym limicie kosztów pozaodsetkowych (np. opłat za wydłużenie okresu spłaty) spodziewają się, że niemożliwy będzie zwrot kosztów działalności i wypracowanie zysków.

Według wcześniejszych relacji medialnych, ustawa ma wprowadzić maksymalne limity na odsetkowe i pozaodsetkowe koszty pożyczek. Limit ma wynieść do 25% całkowitej kwoty pożyczki i 30% za każdy rok umowy.

Jednym z rozwiązań jest też wprowadzenie maksymalnej wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie oraz odsetek od odsetek. Może to być sześciokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP.

W posiedzeniu komisji oprócz parlamentarzystów uczestniczyli przedstawiciele branży, m.in. z firm Vivus i Provident.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)