Zapomnieliście o Polskim Ładzie? Nowy podatek już obowiązuje
Z początkiem 2024 roku zaczął obowiązywać podatek minimalny, który wprowadziła reforma podatkowa Polski Ład autorstwa rządu PiS. Ze względu na skomplikowane przepisy wielu przedsiębiorców ma problem z ustaleniem, czy podlegają temu podatkowi – podaje prawo.pl.
08.01.2024 | aktual.: 08.01.2024 13:09
Przedsiębiorcy podlegają podatkowi minimalnemu, jeśli przy rozliczeniu rocznym wykażą straty lub ich dochody będą niższe niż 2 proc. przychodów. Obowiązuje on spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe, które mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.
Co ważne - okres, który bierze się pod uwagę przy nowej daninie, to trzy lata. Jeśli w jednym z tych lat rentowność przedsiębiorcy była powyżej 2 proc., podatek minimalny w takiej sytuacji nie obowiązuje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2
Nowy podatek minimalny od stycznia
Nowa danina od przychodów firm jest elementem reformy podatkowej Polski Ład autorstwa rządu PiS. Podatek był przesuwany najpierw na 2022, a później na 2023 r., teraz jest nieunikniony. Adwokat Michał Kwaśniewski, partner w Quidea, w rozmowie z prawo.pl wskazuje, że nowy podatek dochodowy od osób prawnych ma na celu usprawnienie systemu podatkowego, ale jednocześnie może spowodować wiele problemów dla przedsiębiorców.
Ma w założeniu uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć chęć przerzucania dochodów z polskich spółek do jurysdykcji o korzystnym reżimie opodatkowania. Jednocześnie ta konstrukcja będzie zapewne przysparzała przedsiębiorcom wiele problemów praktycznych: rozpoczynając od tego, kto ten podatek zapłaci, kto może uniknąć zapłaty - powołując się na obszerny katalog wyłączeń - oraz kto nie uniknie zapłaty i będzie musiał przejść przez wielopoziomowy wzór do wyliczenia należnego podatku do dopłaty – mówi cytowany pzrez prawo.pl Michał Kwaśniewski.
Jak donosi prawo.pl, o uchylenie nowego podatku dochodowego apelowała Konfederacja Lewiatan. Zdaniem Lewiatana, podatek ten osłabia skłonność do inwestowania, ponieważ koszty ponoszone na rozwój firmy są opodatkowane w okresie ich ponoszenia.
– Należy mieć świadomość, że koszty niezbędnych analiz, obliczenia i poboru tego podatku przez przedsiębiorców będą wyższe niż spodziewane wpływy budżetowe – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan w rozmowie z prawo.pl. I przypomina, że w poprzednich latach podatek minimalny został odroczony z powodu trudnej sytuacji gospodarczej.
Kogo nie obowiązuje?
Nowy rząd stworzony przez Donalda Tuska nie ustosunkował się do postulatów Konfederacji Lewiatan. Zatem przedsiębiorcy powinni przygotować się do obliczeń. Przede wszystkim jednak muszą sprawdzić, czy spełniają warunki do jego zastosowania. Prawo.pl przypomina, że istnieje wiele wyłączeń, które mogą zwolnić z rozliczenia podatku minimalnego.
Daniny minimalnej nie zapłacą m.in. mali podatnicy CIT, spółki rozpoczynające działalność gospodarczą, spółki wykazujące stratę tylko przejściowo, przedsiębiorstwa finansowe, spółki postawione w stan upadłości, likwidacji lub objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym.
Jaka stawka podatku minimalnego?
Najpierw trzeba ustalić podstawę opodatkowania, jak wyjaśnia portal money.pl. W uproszczonym wariancie wynosi ona 3 proc. przychodów z działalności operacyjnej. W drugim natomiast podatek wynosi 1,5 proc. tych przychodów, jednak trzeba ją powiększyć o niektóre wydatki na rzecz podmiotów powiązanych. Z kolei stawka podatku minimalnego wynosi 10 proc. od podstawy opodatkowania.